ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » Інше Добавить сочинение

Храми в скелях

Ця територія Кримського півострова зберігає безліч таєм­ниць минулого, а тутешні пам’ятки Середньовіччя найменш вивчені в Україні.

Давнє городище Тепе-Кермен розкинулося на висоті понад п’ятсот метрів на вершині гори, що вже з десяток мільйонів років височіє над Качинською долиною. На плато площею в один гектар зосереджено понад двісті п’ятдесят печерних спо­руд. Так описав Тепе-Кермен німецький мандрівник-учений, відвідавши Крим у кінці XVIII століття: «Це замок гірської вершини, висока масивна гора у вигляді цукрової голови, на вершечку якої й нині видніються залишки фортеці глибокої давнини. Уся скеля вкрита численними гротами й печерами, розташованими в особливому порядку».

У перекладі з кримськотатарської Тепе-Кермен означає «пагорб-фортеця», або ж «фортеця на вершині». Укріплення було закладене орієнтовно в шостому столітті для зміцнення північних кордонів Візантійської держави. Існує версія, що Тепе-Кермен заснували ченці - переселенці з південних райо­нів цієї країни.

Приблизно в десятому столітті укріплення набуло рис кла­сичного середньовічного міського центру: поселення обвели потужними оборонними мурами, з’явилися перші наземні кам’яні будівлі. Більшість приміщень слугували хлівами для худоби, продовольчими й військовими складами й навіть цис­тернами для зберігання води. Сім століть місто проіснувало як укріплений населений пункт, а на початку чотирнадцятого століття було практично знищене загонами Золотої Орди.

До сучасного Тепе-Кермена, де й сьогодні можна зустріти поодиноких мешканців, ми діставалися стежками через дубо­вий ліс і порослу чагарниками галявину. Важкий підйом ви­нагородив нас казковим пейзажем Кримських гір і жовтога­рячим заходом сонця, від якого засніжені вершини мовби світилися зсередини.

Не без зусиль знайшовши нічим не примітний напівзасипа­ний вхід до першої пам’ятки - скельного храму, якому понад десять століть, - ми з непідробним благоговінням першовід­кривачів зайшли всередину. Побачене приємно вразило: пе­ред нами була не скромна невелика печера, а доволі просторе й світле приміщення з кількома нішами в підлозі й численни­ми висіченими хрестами на стінах. Збереглася унікальна кам’яна купіль із колонами, у якій здійснювався обряд хре­щення. Цікаво, що печерний храм цього типу важко знайти не тільки на Кримському півострові чи в Україні, айв усій

А ЛЛ

Східній Європі! Цілковиту унікальність пам’ятки підтвер- (X джує той факт, що схоже інтер’єрне оздоблення трапляється лише в кількох печерних храмах сучасної Туреччини й Сирії. <£ Крім того, на стінах церкви археологи минулих часів виявили численні напівзатерті написи грецькою, вірменською, старо­єврейською мовами. Нині ж старовинні графіті віднайти складно, натомість є написи, викарбувані сучасними відвіду- ^ вачами. І ніяких охоронних табличок немає.

Крім цього культового місця, на гірському плато сьогодні і можна побачити ще кілька печерних-храмів. Найкраще збере­жений із них - так звана церква з ризницею, датована два- у надцятим-тринадцятим століттями. Нині достовірно відомо, що сакральні споруди Тепе-Кермена не пустували й після за- > непаду міста, їх активно використовували грецькі мешканці навколишніх долин і монахи-відлюдники.                                                                                                                                                                             Сі;

Проте серед мандрівників Тепе-Кермен славиться не тільки С пам’ятками старовини, а й неймовірним краєвидом, який від­кривається з вершини плато. Усі, кому випала нагода зустріти тут схід чи захід сонця, не забудуть цього мальовничого видо­вища ніколи.                                                              <(Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: Інше | Добавил: 00dima (29 Сентября 2013) | Обновлено | Просмотров: 1202 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2021
Хостинг от uCoz