ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Дійсна й удавана свобода (за романом М. Булгакова ««Майстер і Маргарита»)

У критиці існує багато припущень щодо того, що є основою роману «Майстер і Маргарита» М. Булгакова, яка ідея домінує в цьому шедеврі. Деякі вважають, що це боротьба добра і зла, світла і пітьми, інші пишуть про віру і безвір’я, істину і справедливість, треті стверджують, що це роман про любов і творчість, про свободу дійсну і удавану. Я хочу поміркувати про проблему протиставлення справжньої свободи і вигаданої.

Ієшуа, заарештований, побитий, засуджений до страти, але все ж таки віль­ний. Відібрати у нього свободу думки, свободу духу неможливо. А ось Понтій Штат — могутній римський прокуратор. В його руках знаходяться життя і смерть кожного з мешканців Іудеї. Але чи має він справжню свободу? Ні, він невільник кесаря, своєї посади, кар’єри. Здається, він бажає врятувати Ієшуа, але внутріш­ня неволя не дозволяє йому розірвати кайдани цього рабства, тому він «вмиває руки» і віддає Ієшуа на суд натовпові.

Зображуючи Москву 30-х років, письменник дає зрозуміти читачеві, що біль­шість людей обплутані ланцюгами інструкцій, постанов, якихось догм. Наприклад, службовці Управління Видовищ примушені співати у хорі, а літературні критики «говорять зовсім не те, що бажають сказати». Сусід Маргарити, Микола Іванович, поважна особа, вельмишановний чиновник, використовує портфель із діловими па­перами як «засіб перевезення», тхйго як засіб просування себе по сходинках кар’єри. Усі вони — невільники, діти свого часу, мешканці «недоброї квартири», з якої зо­всім незрозуміло як зникають назавжди люди, а оселі їхні виявляються «позапеча­тувані». Більшість з них застережливо оглядаються: «Нас почує хтось...»

у Москві є лише одна установа, де люди бувають самі собою. Це клініка професора Стравинського — будинок для божевільних. Це парадокс і закономір­ність часу, суспільного ладу. Лише тут позбавляються від неволі співці хору, і конферансьє, ш;о ледь не залишився без голови, і поет Бездомний, ш;о лікувався від Берліозових повчань, ш;оправда, за допомогою Майстра.

Усім цим різновидам неволі протиставляється повна внутрішня незалеж­ність Майстра. У цьому він схожий на Ієпіуа. Роман, створений Майстром, — це здобуток незалежної творчості, вільної думки, вільного духу. Розлюченість критиків його роману — це шаленість тих, хто продав свою свободу. їхня кри­тика спрямована проти того, хто попри все зберіг чисту душу, незалежність вчинків, внутрішню свободу.

Схожа в цілому на Майстра і Маргарита. За право жити так, як вона хоче, за право кохати вона здатна здолати усі перешкоди. До зустрічі з Майстром вона мала все, ш;о, здається, потрібно жінці для шдстя: доброго, люблячого її чоловіка, роз­кішний будинок, гроші. Але в її житті не було головного — мети і сенсу існуван­ня. Нарешті Маргарита зустріла того єдиного, для кого й вона стала єдиною. І в маленькій квартирі, у підвалі оселилося ш;астя: свобода, творчість, кохання.

Але чи можна сховатися від суворої дійсності? Неволя перемогла волю. Зов­нішньо. Бо в дійсності неволя безсила проти свободи духу. Зовнішня перемога не зниш;ила волелюбність Майстра і Маргарити. Вони не скорилися своїм згубни­кам, не запросили пошдди. «Ніколи нічого не просіть», — ось девіз їхнього життя.

Майстер і Маргарита вимушені були шукати спасіння у потойбічному світі. Дивно, ш;о самі потойбічні сили дозволили героям роману не тільки зберегти волю, але й відчути її з особливою, неможливою для реального життя повнотою. Мабуть, Булгаков мав на увазі думку, ш;о в реальному житті 30-х років свобода для творчої особистості взагалі неможлива, вона залишається лише мрією, ш;о живе в душі і люблячому серці, і може бути здійснена тільки завдяки неймовір­ним, фантастичним, а тому потойбічним силам. Булгаков стверджує, ш;о дійсна свобода — це свобода духу, внутрішня свобода особистості.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (06 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 954 | Теги: майстер, удавана, Романом, Маргарита, свобода, Булгакова, Дійсна | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz