ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Духовна краса героїв роману 0. Гончара «Собор»

Найголовніше у світі — Людина. Її руками створюються матеріальні й ду­ховні цінності. У вірші «Напис на руїні» Леся Українка показує, як упродовж тисячоліть «кожна статуя, колона, мережечка, різьба і навіть цегла незрими­ми устами промовляє: «Мене створив єгипетський народ».

А собор у творі О. Гончара — це пам’ятка легендарному козацтву, зразок мистецької вправності зодчих-будівників. Це історія минувшини народу.

«З одного краю селиш;е Сага блиш;ить, а з другого — облуплений собор біліє. Старовинний, козацький». «Облуплений...» А письменник називає його «довер­шеним архітектурним витвором, симфонією пластики», бо це витвір людських рук і душ. «Зуміли ж таки поставити. Скільки не їдеш, хоч до самих плавнів, все він буде у тебе перед очима. З будь-якої точки видно собор, звідусюди».

Над собором нависла влада. Бездуховність, байдужість. Люди без душі, без пам’яті, без минулого, а значить — і без майбутнього.

Володимир Лобода — образ місцевого діяча, якого поставили керувати куль­турою. А над ним тяжіє секретар обкому КПУ. Знайдено вихід: взяти собор у риштування. «Ти — ґеній!» — сказали Лободі. І на довгі роки узаконили види­мість ремонту дорогоцінної пам’ятки архітектури. Це і є бездуховність.

А люди, прості, звичайні люди? Микола Баглай, Вірунька, Іван, Слька, Ізот Іванович Лобода. Це ті, ш;о розуміють місце історичних пам’яток минулого в сучасному, це люди совісні, духовно багаті, добрі, чисті.

Микола Баглай. Він любить своє селиш;е, його жителів, металургійні заво­ди, які викликають у нього захоплення, чарівну довколишню природу. Щоб повітря було чистим, він поставив перед собою мету сконструювати очищуваль­ну систему. Це не споглядач, це діяч. Він бореться з такими, як Таратута, Обруч та Ер. Саме вони влаштували в соборі п’яну оргію. Микола втрутився в це, зупинив їх, мало не поплатившись своїм життям. Він той, який не хоче вірити, ш;о «святості зникають із життя і на їх місце все більше вдирається цинізм». Він той, який разом з Єлькою збереже те, про ш;о сказав учитель Хома Романович: «Собори душ своїх бережіть, друзі... Собори душ...»

Ізот Іванович Лобода. Сталевар, чесна, принципова людина. Важко старому дивитися на те, як його син та йому подібні йшли в шаленому наступі бездухо­вності, браконьєрства, руйнування культурної спадш;ини українського народу. Тому і виливає свій гнів проти сина і таких, як він, губителів Дніпра, Скарбно­го. «Пів-України пустили на дно, думали море збудують, а збудували болото! Гниллю цвіте, на всю Україну смердить! — з болем та гнівом промовляє Ізот. Яка любов до землі і біль за її майбутнє!

Я не буду писати про Івана Баглая, але мені хочеться порівняти розмову його з Таратутою. Таратута: «Ну да, для тебе життя металурга — це гордість, шана... а як для мене, то крапле вже дріжджами на базарі з-під поли торгува­ти...» Нам стає зрозумілим духовний світ одного і другого. Цей другий (Тарату­та) не буде задумуватись над тим, ш;о зараз багато таких, «ш;о хамством та брудом поганять, отруюють людям життя». І ш;о не шукатимуть вони «дружби з природою, гармонії з отими водами, з отим рідним простором». І ш;о не потрі­бен їм собор, ш;о є мовчазним свідком козаків-запорожців, які проїжджали повз Зачіплянку до своєї Запорозької Січі.

Але більше на землі людей, які сенс буття вбачають у тому, ш;об робити добро людям та обезсмертити себе через їхні серця. Більше тих, які вважають, ш;о «...людина доти й людина, доки не втратила здатності бачити, крім потвор- ностей життя, і його красу». Той, хто бачить це, може, не так мучитиме себе, питаючись, хто я і навіш;о, звідки й куди? Так ставить питання про людину о. Гончар устами Івана Баглая. А це значить, що нам потрібні свої корені, своє минуле, своя мова, культура; що живемо сьогодні, думаючи про завтра, не забуваючи вчорашнього.

То не дамо зруйнувати собор душі нашої!Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (06 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 756 | Теги: краса, Собор, героїв, роману, Гончара, Духовна | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz