ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Характеристика Гобсека та Дервіля у повісті О. Бальзака «Гобсек»

У творах Оноре де Бальзака перед нами постає дивна та по-своєму страшна картина життя французького суспільства. Гобсек — головний персонаж од­нойменної повісті — дивує та вражає читачів своєю хижістю, жорстокістю, над­мірною жадобою до грошей. Не менш вражає та дивує своїм розумом, здатністю аналізувати та мислити. Взагалі — неоднозначністю образу.

Розповідь у повісті «Гобсек» ведеться від особи молодого адвоката, студен­та останнього курсу Дервіля. Це справедлива, незіпсована людина, талановита та розумна, звісно, по-своєму молода та недосвідчена. Саме очима Дервіля ба­чимо ми образ лихваря Гобсека та їхні з Дервілем досить незрозумілі та дивні взаємини.

Гобсек — людина-одинак, він самотній і, я думаю, сам обрав самотність для себе як спосіб існування. Гобсек не має родини, дітей. Він ненавидить своїх ро­дичів та не хоче їх бачити чи залишати їм своє майно у спадок. Кілька років він спостерігає за Дервілем, і тільки потім починає спілкуватися з юнаком.

Що значить для Гобсека молодий адвокат Дервіль? Я думаю, що насамперед він для Гобсека — мисляча людина, яка знаходиться поряд і здатна вислухати уважно, хоч і не погодитись з його думками. Не маючи дітей чи онуків, не ма­ючи навіть друзів, Гобсек відчував потребу поділитися з кимсь своїми думками, поглядами на світ. Гобсек мав надзвичайний аналітичний та навіть філософ­ський склад розуму. Я по-своєму розумію його прагнення поділитися з кимсь результатом своєї розумової праці, адже зі смертю лихваря його філософія мала зникнути. Ця філософія є досить жорстокою та цинічною, але ж Гобсек ство­рював її на ґрунті власних спостережень, відточував та вдосконалював протягом цілого життя.

Але, навіть спілкуючись з Дервілем, передаючи йому свої думки та погля­ди, Гобсек все одно бере з юнака аж надто великий відсоток, ще й домовляєть­ся, щоб Дервіль вів його справи до кінця днів. Я думаю, що Гобсек мав на це кілька причин: по-перше, він був лихварем, це була не тільки його робота, але й натура, він був у цьому весь, як міг він змінитися одразу? Як міг він змінити­ся взагалі? Є й інша причина: Гобсек розумів, що тягар вдячності, тієї «безгро­шової заборгованості» часто є досить або й надто обтяжливим... У цьому Гобсек мав рацію.

Отже, в чому ж полягає філософія Гобсека, передана Дервілю? Гобсек каже: «Що таке життя, якщо не машина, рухатися яку примушують гроші?.. Золото — ось духовна сутність усього суспільства». Безумовно, це судження є визначальним у філософській системі Гобсека. Проте чи заслуговує він на моральне засуджен­ня через це? Я думаю, ні. Звернімо увагу: Гобсек жодного слова не сказав про себе! Він каже «життя», «суспільство» тощо. Отже, цинічна і безжальна філософія Гобсека ґрунтується насправді не стільки на його внутрішній викривленій нату­рі, скільки на вадах суспільства. Гобсек просто уважно спостерігає за життям су­спільства, а відтак лаконічно та влучно узагальнює. Звісно, Гобсек приймає цю філософію як свою, але вона ґрунтується передусім на тому, що бачить він навко­ло себе. Чи був би він таким, якби не було навколо такого суспільства?..

Гобсек у повісті Опоре де Бальзака виступає образом-типом, таких, як він, багато, але це не моральна проблема кожного з гобсеків, — це суспільна пробле­ма, індикаторами якої є такі люди. Я думаю, через образ Гобсека Оноре де Баль- зак майстерно передав сучасну йому суспільну філософію, яку Гобсек майстерно та влучно оповідає Дервілю, приймаючи при цьому і за свою власну.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (04 Мая 2017) | Обновлено | Просмотров: 20010 | Теги: Гобсека, Гобсек, Бальзака, Дервіля | Рейтинг: 5.0 /2
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz