ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 19
Гостей: 19
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

ІДЕЯ АЛЕГОРИЧНОЇ НАЗВИ РОМАНУ П. МИРНОГО «ХІБА РЕВУТЬ ВОЛИ, ЯК ЯСЛА ПОВНІ?»

Якою важливою для художнього твору є його назва! Саме в ній, як правило, міститься стисло сформульована тема або ідея, саме вона, назва, покликана привернути увагу читача.

Роман П. Мирного та І. Білика має дві назви. У 1880 році в Женеві його було надруковано під назвою «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Коли ж твір перевидавали в Україні у 1905 році, на обкладинці стояло: «Пропаща сила». Як же виникли ці дві назви і що вони означають?

Відомо, що в основу роману було покладено історію, почуту П. Мирним під час подорожі від Полтави до Гадячого. Це фула


розповідь візника про відомого у тій місцевості розбійника Василя Гнидку. Зацікавлений долею вбивці, П. Мирний відобразив її спо­чатку в нарисі, потім у повісті «Чіпка*, де мав на меті проаналізу­вати причини приходу селянина до злочину. Автор спробував вига­дати дитинство майбутнього розбійника, щоб у цьому життєвому періоді пошукати, що ж могло штовхнути людину на криваву стеж­ку. А потім до роботи долучився І. Білик, брат Панаса Мирного, вчений і письменник. Він порадив розширити межі твору, сам до­повнив його історичною частиною, додав до розділів окремі харак­теристики і запропонував нову назву — вираз із Біблії.

«Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — назва алегорична. Вона пов’язана з первісним художнім задумом — проаналізувати при­чини протесту селян проти суспільних умов. Саме так — як про­тест — оцінив П. Мирний вчинки Василя Гнидки, а потім і свого героя Чіпки Вареника. Ще в документальному нарисі автор заува­жив, що його персонаж — скалічена дитина свого віку, свого суспіль­ства. Але, не зумівши знайти свого місця у «непроглядному моро­ці» неправди, він знаходить утіху в злочинах. Тобто головна причи­на злодійств реального Гнидки і вигаданого Чіпки криється у не­справедливому суспільному устрої, який не може не викликати про­тесту пригнічених і ображених.

У сюжеті є багато епізодів-обвинувачень проти кріпацтва і по- реформеної дійсності. В обох епохах панували розкіш, жорстокість і безкарність одних і безправ’я, злиденне існування інших. Якби життя було справедливим, народ би не бунтував — якби було що їсти й пити, не ревли б воли. Біблійний вислів у назві роману був спрямований проти суспільних устоїв, а тому в царській Росії та­кий твір не міг задовольнити цензуру.

Друга назва — «Пропаща сила» — переносила обвинувачення з суспільства на особу, яка була народжена для справ, можливо, знач­них і прекрасних, але не зуміла себе реалізувати, не розкрила потен­ційні якості і можливості. Хто в цьому винен? Мабуть, однозначно відповісти не можна: напевне, і суспільство, і сам герой.

Мені здається, що друга назва є точнішою, бо вона враховує дві обставини, соціальну і психологічну, без поєднання яких важко зро­зуміти й оцінити людські вчинки.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (13 Февраля 2013) | Обновлено | Просмотров: 1103 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2019
Хостинг от uCoz