ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Ідея невмирущості творчого начала в людині (за романом П. Загребельного ««Диво»)

Народу ґеній, що не вмер, не вмре...

М. Рильський

Київ... Читаємо рядки роману П. Загребельного «Диво»: «Є міста, у яких минуле — більше, значиміше, ніж нинішність». Йдеш вулицями столиці і відчу­ваєш, що поряд з тобою крокує історія. Виходиш на майдан Богдана Хмельни­цького — і нараз зачаровує білокам’яне диво Софії Київської. Може, в ту мить, коли споглядаєш її і очей не можеш відвести, народжується в тобі митець?

Подумки ніби перегортаєш сторінки роману: «1965 рік. Провесінь. Надмо­р’я», «Рік 992. Великий сонцестій», «1941 рік. Осінь. Київ», «Рік 1004. Весна. Київ» — і подорожуєш із сучасного в минуле, потім, з глибини віків повертаєшся до віку XX. І дивуєшся, як письменник знайшов ідею, ті зв’язки, на яких три­маються події з різночасових плонщн, виразно перегукуючись між собою або й пояснюючи одна одну.

Образ архітектурної пам’ятки порушує питання духовного родоводу мисте­цтва, одвічне й невмируш;е творче начало, ш;о народжується в глибинних ша­рах історії, живе в них, передається від покоління до покоління невмируш;ою естафетою народного ґенія.

Софія уособлює й витоки народної етики й культури, спонукає до прагнен­ня осмислити, ш;о ж лишає наш;адкам історія, проходячи крізь частоколи сто­літь і так багато гублячи на своєму шляху, ш;о саме з принесеного нею живе в нашому дні, ставши духовним активом сучасника.

Над багатьма складними питаннями б’ється в романі зодчий Сивоок, якому випало здійснити згодом великий творчий подвиг — вимріяти і подарувати лю­дям диво дивне землі Руської — Софію Київську. Сивоок уже побував у багатьох чужих землях, прочитав силу-силенну старовинних фоліантів і замислюється над тим, ш;о ми сьогодні називаємо філософією мистецтва. У нього виникає підозра: а може, є на світі дві історії? Одна — та, ш;о забувається, відходить в минуле, бо приречена вмерти через її невигідність для можних світу, тільки скупі поодинокі натяки про неї зустрічаються в книгах. Сивоок іноді іронізує із соціальних сте­реотипів історії: «Отак воно, мабуть, і ведеться в історії. Всі були дикі, а хтось приходив і просвщав їх... Чи то не велика брехня історії?»

Подолавши такі лабіринти сумнівів, Сивоок прозріває, вивиш;ується в лю­дину, соціально набагато зрілішу від інших. Він нарешті збагнув причинно- наслідкову природу речей, їхню обов’язкову взаємопов’язаність.

Приходить до нього й своє розуміння суті мистецтва, наріжним каменем якого повинна бути правда. На кожну барву життя, думає Сивоок, повинна бути своя — неодмінно точна — барва мистецтва. У нього навіть склався своєрідний «табель про ранги» кольорів. Він твердо переконаний, ш;о «кожний випадок вимагає своєї масті, свого відтінку і ш;о барви, мов люди, бувають...» різні. Йому вдалося осягти символічне значення кольорів: «червона барва означає кохання й милосердя, небе­сна — вірність, біла — невинність, чорна — жалобу, смуток, а жовта — нена­висть, зраду, золота ж — святість, досконалість, мудрість, поваїу». І це — не прос­то «технологія» мистецтва Сивоока, така собі примхливо вигадана химерія кольорів, це — колористичне віддзеркалення сил і пристрастей того світу, в якому судилося жити й боротися Сивооку за свою духовну незайманість.

«Цей собор вже з першого дня його існування, певно, мало хто вважав за житло для Бога — він сприймався як надійний притулок людського духу...» А виріс він із ш;едрот київської землі, став її продовженням, гучним її криком, її співом, мелодією, барвою.

«Диво!» — пише П. Загребельний. І справді, диво з див — Софійський со­бор — виквіт душі народної.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (06 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 658 | Теги: Диво, ідея, Загребельного, начала, творчого, невмирущості, Романом, людині | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz