ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Ідейно-тематичне багатство збірки П. Тичини «Сонячні кларнети»

Сум серце тисне: сонце! пісне! —

В душі я ставлю — вас я славлю!

П. Тичина

Народна мудрість вчить, що людина народжується двічі: перггшй раз — з’яв­ляється на світ, другий — коли вона стає трудівником.

Павло Тичина як митець народився 1918 року збіркою «Сонячггі кларнети»,

яка ггринесла йому славу і визнагшя. Вона ознаменувала появу нового таланту.

яскравої художньої індивідуальності. У літературу прийшов поет-лірик, який своєю майстерністю, пщрістю і задушевністю, любов’ю до життя і людини при­мушує згадати імена світочів національної літератури — Шевченка, Франка, Лесі Українки.

П. Тичині судилася доля ґенія. Автор «Сонячних кларнетів» — увесь у про­весні української революції, в передчутті наближуваної всеочисної грози.

Образ «Сонячних кларнетів» — це не тільки символ краси вічно юної, спов­неної барв і музики природи, а й втілення прагнень до всього сонячного, радісно­го, життєдайного, овіяного молодістю. Образ сонця як джерела життя на землі, сили, ш;о дарує людям радість, виражає мрію поета про ш;асливе життя. А коли співець бачив людське лихо, коли сум огортав його серце, він не впадав у розпач. Не вгасла його мрія в перемогу світлого, гуманістичного над темрявою.

Ліричний герой збірки — юнак, багатий і ш;едрий душею, це романтик, закоханий у красу світу, в природу, в життя. Це уособлення самої молодості, ш;о лише ступила на життєвий поріг і чарує свіжістю та чистотою почуттів, благородними поривами.

Вірш «Ой не крийся, природо» розкриває ідею єдності людини і природи. На­стрій ліричного героя перебуває в гармонії з природою: то сумний, то світлий і прозорий, наче барви золотої осені. Простий, звичайний краєвид у вірші «Гаї шум­лять» захоплює митця чарівністю гаю, річки, хмари в небі. Читаєш — і в уяві постають образи: гаї шумлять, дзвін гуде, тихий шепіт трав, хмарки біжать, неба край — як золото. Ліричний герой захоплений красою рідної землі, приходом весни, «запашної, квітами-перлами закосиченої». Шум гаїв — наче ніжнотонні звуки арф, тому і назва поезії — «Арфами, арфами». Весна пробуджує глибокі думи, якими переповнене все довкола, думи про прийдешні бої, бої за людське шдстя. У чистому повітрі — передгрозове напруження: «Буде бій вогневий!». Цим почуттям охоплене серце героя, людини, закоханої в рідний край.

Там, де світ повниться музикою, переливається барвами, народжується пре­красне. А супутником його є любов. Для Тичини де любов — там краса, мора­льна цнотливість, висока поезія. Його вірші «Не дивися так привітно», «О, панно Інно», «Цвіт в моєму серці» приваблюють тихою ніжністю, мовою чисто­го чесного серця. Любов примушує природу цвісти, грати барвами, співати чу­дових пісень:

Світ в моєму серці.

Мрій танок, світанок.

Ти той світ, мій друже.

Зоряний світанок.

Я твої очиці.

Зорі, зорениці —

Славлю як світанок!

Молодість! Це така країна, в якій людині за життя доводиться побувати тіль­ки один раз. Тичина одкриває її красу через величне і свяш;енне почуття любові.

Тичина замислюється над філософською проблемою Людини і Часу. Пори року у природі в «Пастелях» відповідають «порам» людського життя. Осінь — пора задуми, легкого смутку. Весна уособлює молодість. Літо — зрілість, пов- носилля. Природа, а з нею і людина, живуть за законами постійної змінювано­сті, плинності, руху в часі і просторі.

«Філософія часу» спирається в Тичини на поетичне зіставлення людського віку з добою. У людини є також свій ранок, день, вечір і ніч. Перша пастель дає чарівний малюнок ранку в природі, який віє чарами людського ранку — ди­тинства. Воно оживає казкою про зайчика, довірливою безтурботністю, поезі­єю духовної чистоти:

«Пробіг зайчик. Дивиться — Світанок! Сидить грається. Ромашкам очі роз­тулює». Але на зміну цій картині приходить інша:

А на сході небо пахне.

Північний чорний плащ; ночі

Вогняними нитками сточують, — сонце.

Чорний і червоно-вогнистий кольори розвивають мотив боротьби світла і темряви, добра і зла, навіюють думку про швидкоплинність людського життя.

Важливою темою збірки є проблема національного відродження віками гноб­леного і приниженого українського народу. Поема «Золотий гомін» — віра у національне і соціальне визволення рідної України. Звідси — пафос омріяної волі, повна відсутність недружелюбного ставлення до інших народів. Поема — гімн весняному сонцю, повносиллю буття:

Над Києвом — золотий гомін, і голуби, і сонце!

Внизу — Дніпро торкає струни.

Події весни і літа 1917 року сколихнули суспільство, то був «золотий го­мін» пробудження. Навіть «предки встали з могил... жертву сонцю приносять». Народ вірить у свої сили:

Зоряного ранку припади вухом до землі —

...ідуть...

Ідуть люди в своє майбутнє:

І всі співають, як вино:

Я — дужий народ,

Я молодий!

Біль і тривога за долю рідної землі постають в образі скорботної матері, який є традиційним у творчості багатьох поетів світу. «Проходила по полю...» — такими словами починається і закінчується кожний із віршів тетраптиху «Скорб­на мати». Проходила Мати Марія, і пильне око її не могло не побачити, ш;о лютує смерть в Україні, у краю, де навіть квіти звіробою «Із крові тут юрбою зросли на полі бою...»

«Скорбна мати» — це біль і тривога за долю батьківш;ини.

У ранній ліриці П. Тичини життєрадісність, краса природи і людини, залюб- леність у чарівний світ перемежовуються з багряно-кривавими відсвітами, які символізують велику тривогу, нагадують про тяжкі випробування часу, про людські трагедії.

«Сонячні кларнети» — книга поетичних шедеврів П. Тичини, яка чарує, облагороджує кожного, хто припадає до неї спраглими устами.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (05 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 724 | Теги: кларнети, багатство, Тичини, Ідейно-тематичне, збірки, Сонячні | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz