ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 19
Гостей: 19
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

ІСТОРИЧНІ ПІСНІ — ДУХОВНИЙ СКАРБ НАШОГО НАРОДУ

Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине...

От де, люди, наша слава, Слава України.

У цих Шевченкових рядках дуже влучно охарактеризовано значення українських народних пісень, зокрема історичного жан­ру. Вони насправді невмирущі, ці найбільші духовні скарби, з яких постає краса і велич рідного народу.

Історичні пісні — це епічні твори про події далекого минулого, їх, без перебільшення, можна вважати єдиними свідками боротьби наших предків з татарами й турками, художніми документами поль­сько-шляхетського поневолення України і визволення з-під цього гніту. Майже вся наша багатовікова історія — це боротьба за волю. На зміну одним колонізаторам приходили інші, та кожен намагав­ся не тільки підкорити край, але й знищити будь-які ознаки його національного життя. Заборонялися українські книжки, українська мова, народні звичаї та обряди. Заборонялася навіть пісня, яка, всу­переч усім заборонам, продовжувала жити й допомагала народові у найтяжчі часи.

Історичні пісні — це передусім розповідь про трагедію нашої Батьківщини, яка страждала від ворожих нападів.

Зажурилась Україна, що нігде прожити. Гей, витоптала орда кіньми маленькії діти.

У цій народній пісні образно змальовано горе поневоленого краю. Ще жахливішою є картина людських страждань у пісні «За річкою вогні горять*. Спалене село, зарубана стара ненька, дівчина-полонян- ка — ось наслідки того, як «татари полон ділять*. Пісні про напади турків і татар, про битви з ляхами пройняті сумом, болем — вони ніби тужливий плач над усіма загиблими та полоненими.

Україна «журилась», але ж не корилась! Бо мала мужніх і вір­них синів-захисників, борців за її свободу. Данило Нечай, Морозен­ко, Байда, Дорошенко, Сагайдачний та багато інших славних героїв


 

стали персонажами народних пісень. Читаючи або слухаючи їх, ніби бачиш, як мучився від тортур Байда, але не відцурався ні рідної землі, ні своєї віри. Сумуєш разом з Україною за козаком Морозен­ком, якому турки вигадали жахливу кару. Уявляєш, як «попід го­рою, степом-долиною, козаки йдуть», а попереду — Дорошенко «веде своє військо хорошенько».

Створення образів захисників Вітчизни — друга цінна ознака українських історичних пісень. Майже всі вони — носії мораль­них якостей. Життя козака минало серед пожеж, у кривавих бит­вах, але його серце не черствіло, не втрачало здатності любити матір і батька, сестру або наречену. Герої історичних пісень сповнені гід­ності. Вони швидше загинуть, ніж дозволять підкорити себе. Кош­товність народної творчості зумовлена, на мою думку, саме цим — уславленням кращих рис національного характеру, уславленням борців за волю і щастя України.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (13 Февраля 2013) | Обновлено | Просмотров: 1785 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2019
Хостинг от uCoz