ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Комедія «Хазяїн» Івана Карпенка-Карого - видатне досягнення української драматургії XIX ст.

Спадщина І. Карпенка-Карого (Тобілевича) — 18 п’єс. Драматургічна твор­чість його — найбільше досягнення української класичної драматургії XIX ст. Творчо засвоївши досягнення своїх попередників — І. Котляревського, Г. Квітки-

Основ’яненка, Т. Шевченка, М. Гоголя, О. Островського, він створив жанр укра­їнської соціальної комедії.

«Хазяїн» — найвизначніша, найкраш;а реалістична сатирична комедія Кар- пенка-Карого, — вершина його творчості.

У чому ж полягає її реалізм?

По-перше, драматург показав, як у пореформеному українському селі відбу­валося посилене класове розшарування, як пролетаризувалась сільська біднота і народжувалась сільська буржуазія — глитаї, з яких виростали великі капі- талісти-землевласники.

Друге, ш;о заслуговує на увагу: такі глитаї були «дикою, страшенною си­лою». «Так буде, як я хочу!» — каже Пузир. «Захочу — помилую, захочу — роздавлю!» — ніби в унісон мовить Дикой. Так ш;о це було і в російському купецькому домі, і в хаті українського сільського багатія: влада грошей, не­стримна жадоба до збагачення.

По-третє, відбувається процес витіснення з економічної сфери родовитого дворянства, руйнування новонароджених буржуазією «дворянських гнізд» (об­раз Золотницького).

—     А скільки б ви, справді, взяли за Капустяне?

—     Два мільйони! А? Не по зубах?

—     Продавайте, то й побачите, чи по зубах, чи ні!

—   Не можна разом все ковтнуть — підожди трохи! От я строю сахарний завод, завод лопне — Капустяне твоє! (Золотницький і Пузир)

І нарешті, четверте: драматург правдиво показав безсилля інтеліґенції в боротьбі з деспотизмом хижаків.

Потворне в п’єсі ми побачили. А завдяки чому створене смішне? Адже це комедія!

По-перше, це суперечність між дрібновласницькою психологією хазяїна і його становиш;ем капіталіста-мільйонера: «Я на степах у Гоголя не бував», «Котляревський мені без надобності», «Хоч не такий і кремезний...», «Чудні люди! Голодних годуй, хворих лічи, школи заводь, пам’ятники якісь став!..»

По-друге, незначні побутові деталі драматург використовує, щоб підкресли­ти: ні мільйонне багатство, ні почесті не облагородили глитая (історія з кожу­хом й халатом, з гусьми). До того ж, у п’єсі багато контрастів, що збуджують сміх. А чого вартий сам процес «стяжання для стяжання»!

Те, що це найкрашд його комедія, усвідомлював і сам автор, бо писав: «я сам бачу, що це найкраща моя комедія». «Хазяїн» мав у той час великий успіх. Майстерна драматична техніка надала драмі великої сценічної ваги і сприяла її довговічності на сцені.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (05 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 682 | Теги: видатне, комедія, Досягнення, драматургії, Івана, Української, Карпенка-Карого, Хазяїн | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz