1 варіант
я єсть народ, ЯКОГО Правди сила ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила! —
А сила знову розцвіла.
Павло Тичина
Конституція — це основний закон держави. Це офіційно. Але що таке Конституція для кожного з нас? Це — шлях у цивілізований світ. Конституція формує рівень індивідуальної свідомості за принципами: «Від того, що і як я роблю, як поводжу себе і за що голосую, залежить доля мого народу, моєї Батьківщини, моя власна, моїх нащадків; за все я відповідаю, все я повинен робити згідно із законом та совістю».
Усі мої сили, наснагу високу,
Й життя я віддам до останнього кроку.
Аби ти щаслива була, Україно,
Судьба моя дивна!
Єдина!
П. Воронько
В основі Конституції — національна свідомість. Це не просто слова, не втілення умовностей. Вона вся з гомону полів, лісів і річок отчої землі, з сяйва місяця і зірок, кожне її слово скупано, мов у купелі, у криницях і струмках людської звитяги. Вона з блиску козацької шаблі та весла невольницького човна, що пливе з бурхливих хвиль на тихі найстрашніші муки і тортури. Вона — як напнуті паруси волі, зіткані з останнього поклику воїнів і битв за волю, честь і незалежність — вся змочена сльозами скривджених. Вона із земних глибин і небесних висот — уся з могуті інтелекту і криці моралі.
Буду дихати, падать, рости й воювать до загину.
Бо великий наш гнів, бо дорога рівниною є.
Я візьму твого смутку і горя важку половину
У розтерзане, горде, нескорене серце моє!
Андрій Малнншо
Конституції посідають особливе місце у світовій цивілізації, відіграючи основну роль у політичній історії кожної країни. Не є винятком і Конституція молодої незалежної держави України, яка була прийнята 28 червня 1996 року.
Українському народові завжди був притаманний демократичний республіканський устрій. Його успадкували від народної ментальності державні структури Війська Запорозького та Гетьмашцини. Такий устрій таїв у собі колосальні потенційні можливості для саморозвитку нації. Демократія була основним принципом Конституції, розробленої за гетьмана Пилипа Орлика. До того ж вона забезпечувала турботу про бідних, вдів та сиріт. Таких положень не мала жодна Конституція у феодальному суспільстві. І хоча Конституція Пилипа Орлика не була втілена в життя, не набула сили закону, вона є унікальним історичним документом, цінною пам’яткою правової культури України.
Природний розвиток цивілізації й культури — боротьба за права народу, за права нації. Самосвідомість і певність такої боротьби були штучно припинені жорстоким гнобленням царизму на довгі часи. Не маючи власної державності, Україна не мала й Конституції. Вона з’явилася тільки 1918 року, за часів УНР. Після відновлення державної незалежності України день прийняття Конституції став всенародним святом. Український народ не просто заявив про своє воскресіння — він довів на повен голос, що не підвладний ні колонізації, ні русифікації, ні багаторічному пригнобленню.
З рясного рогу я вам сиплю перли.
Мов буйні ягоди із повних ґрон,
Пождіть, ще з’являться корони, берла...
Юрій Клен
Молода наша держава дбає про «всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України», — зазначено в 10 статті Конституції. Адже мова — основа духовного життя народу. Наше Слово пройшло терновим шляхом лихоліть і пригноблень. Гнане, принижене і занепащене, воно нарешті підвелося з багнюки, де стояло на колінах, підвелося, щоб сказати: «Народ матиме власне слово!» Не тоне воно у воді і не горить у вогні. Горіли літописи, храми і святі книги, а Слово вийшло з вогню як заповіт.
Як гул століть, як шум віків.
Як бурі подих — рідна мова.
Вишневих ніжність пелюстків.
Сурма походу світанкова.
Неволі стогін, волі спів.
Життя духовного основа.
Максим Рильський
Нелегкий шлях України до правової демократичної держави, в якій ми прагнемо жити, починається сьогодні. І від нас залежить, як ми його пройдемо. Духовний провідник українців XX століття Ліна Костенко звертається до кожного співвітчизника:
Хай буде все небачене побачено.
Хай буде все пробачене пробачено.
Сдине, що від нас іще залежить, —
Принаймні вік прожити як належить.
2 варіант
Молодість — це мрія. Це — віра.
Це — прагнення до подвигу.
Це — лірика й романтика.
Це — великі плани на майбутнє.
Це — початок усіх перспектив.
Назим Хікмет
Конституція... Основний закон України... Невелика книжечка, але наскільки глибока й важлива, чітка й цікава.
Здавна українці боролися за незалежність і свободу. Козаки створили вольницю — Запорозьку Січ, яка захищала інтереси простого народу. Пилип Орлик, один із славетних українських лицарів, склав проект першої Конституції, що пізніше ліг в основу так званої «Конституції» Запорозької Січі. Головним положенням її було забезпечення рівних прав і свобод громадянам України.
Йшли роки... Багато чого змінювалося, та залишалося прагнення нашого народу до волі й незалежності, до залишення їх на державному рівні, що нарешті втілилося в Конституції 1996 року. її правова та демократична основа зрозуміла всім, тому що Конституція співзвучна з Вічною Книгою, за якою люди жили з давніх-давен.
Конституція, як довгоочікуване сонце, що з’являється над виснаженою від непроглядної ночі землею, відігріла надією, зміцнила віру, забриніла в серцях молодого покоління. Молодь — майбутнє України, розумна й сильна, здебільшого добра й справедлива — за Конституцію! А кому, як не нам — молодим, виражати волю всього народу.
Як і наші попередники — Володимир Великий, запорожці — ми гідно несемо Державний Герб — золотий тризуб на тлі небесної блакиті, що символізують життєдайну силу сонця. Це символи єднання землі і неба, символи миру і щастя.
На спортивних змаганнях, коли звучить урочистий Гімн України, над стадіоном злітає жовто-блакитний стяг із тризубом — і душі наших спортсменів переповнює гордість за народ, за державу, а очі мимоволі зволожуються від почуття причетності до звеличення слави країни.
Національний гімн виражає впевненість у незнищенності духу свободи й нескореності: «Ще не вмерла України ні слава, ні воля», а вона буде жити і «промінням ясним усім очі сліпить...»
Громадяни України мають рівні права і свободи. За Конституцією держава захишцє здоров’я, гід ність усього народу й кожної людини. Не забуті й найнагаль- ншгі потреби. Зокрема, стаггі ЗО і 47II розділу Конституції України затверджують право кожного на житло, на його недоторканність. «Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається безплатно або за доступну для них плату».
Конституція проголошує і обов’язки громадян України. Але хіба це важко зберігати природну та культурну спадщину свого народу (стаття 66, II розділ), шанувати державні символи або захишдти незалежність і територіальну цілісність України (стаття 65, II розділ)? Для свідомих громадян це не обов’язки, а уклад життя.
Основний Закон дає змогу поглиблено вивчати українську мову, що, як зазначив А. Сухомлинський, є «цілюнщм народним джерелом і хто не припадає до нього вустами, той сам висихає від спраги». Держава сприяє об’єднанню української нації, розвиткові традицій та культури народу.
Прийняття Конституції довело правильність вибору наших предків, які ціною власного життя боролися за право на існування своєї мови, нації, держави. Мрія багатьох поколінь нарешті здійснилася.
Незабаром я отримаю паспорт. І це знаменує не тільки повноліття, але й громадянську зрілість. Вік, коли переді мною від криваються величезні можливості. Стає радісно від того, що час мого становлення збігся з оновленням України!
Як і кожна молода держава, Україна має тимчасові труднощі, проблеми. Розбудовувати країну важко, але, маючи таку законодавчу основу, держава може твердо й сміливо йти вперед до миру, злагоди, процвітання — до щастя всього народу й кожного громадянина.
Україну будувати молодим!
Похожие сочинения
|