ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Любовна лірика Олександра Блока

Предчувствую тебя...

о. Блок

Олександр Блок —великий поет російської літератури. Після Блока було багато тих, чиї поезії відобразили велич і трагізм XX століття (достатньо зга­дати імена Ахматової, Пастернака, Мандельштама, Цвєтаєвої). Але велич по­ета визначається тією міццю, тією силою поетичного голосу, з якою йому від Бога дано говорити про все: про світові трагедії, красу природи, кохання, смерть.

Недарма Ахматова в одній із поезій назвала Блока «трагічним тенором епохи». В оперній традиції партія тенора — як правило любовна партія.

Усі «закохані» Блока здаються нам прекрасними. У цьому — велика пупікін- ська традиція захоплення величчю, ніжністю і привабливістю Жінки. Любовна лірика Блока пов’язана для нас, передусім, з образом Прекрасної Дами, який нага­дує нам далекі часи лицарства. Прекрасна Дама у Блока — це не тільки втілення ідеалу «вічної жіночості», це надія на порятунок душі, на здобуття гармонії:

Предчувствую Тебя. Года проходят мимо.

Все в облике одном предчувствую Тебя.

Весь горизонт в огне — и ясен нестерпимо,

И молча жду, — тоскуя и любя.

«Предчувствую Тебя...»

Книга «Стихи о Прекрасной Даме» відобразила напружений момент душев­них мук поета, юнацьку закоханість в Л. Д. Менделєєву, якій назавжди суди­лося залишитися радістю і мукою його існування. Тому крізь символізм у де­яких поезіях проступає образ живої, сильної і веселої дівчини:

Мьі встречались с тобой на закате,

Тьі веслом рассекала залив.

Я любил твоє белое платье,

Утонченность мечтьі разлюбив.

«Мьі встречались с тобой на закате...»

У поезіях про Прекрасну Даму Блок зберіг ршуальну урочистість богослужіння, але релігійність виявилася витісненою романтикою естетичного схиляння перед Красою:

Убегаю в прошедшие миги,

Закрьіваю от страха глаза.

На листах холодеюш;ей книги —

Золотая девичья коса.

Вірш «Незнайомка», ш;о став своєрідним маніфестом поезії початку XX століття, весь побудований на контрастах. Нудьга, пил, втомлене тління розіулу занурюють нас у тяжку атмосферу лихоліття, ш;о навалилася на Росію після кривавих подій 1905 року. Розчарований поет шукає забуття у вині. Але раптово, як вісниця ін­шого світу, незалежно від навколишнього життя, виникає Краса:

И странной близостью закованньїй,

Смотрю за темную вуаль И вижу берег очарованньш И очарованную даль.

Зачарований берег, шовки, від яких віє давніми повір’ями, несумісними і не пов’язаними із сонними лакеями і п’яницями із кролячими очима. Краса незаплямованою проходить крізь марево непристойності і залишається для поета привабливою і ш;асливою зіркою.

1914 року на спектаклі петербурзького Театру Музичної драми Блок вперше побачив Л. А. Андрєєву-Дельмас у ролі Кармен. Цій жінці судилося стати геро­їнею одного з найпрекрасніших в російській любовній ліриці циклів.

Захоплення Блока співучим вихором Кармен — це захоплення життям, в усій його красі і люті. Адже Кармен — вільна, пристрасна, яскрава, як сама природа. Вдале поєднання актриси з роллю подарувало їй безсмертя у поезіях Блока:

Тьі — как отзвук забитого гимна В моей черной и дикой судьбе.

О,   Кармен, мне печально и дивно,

Что приснился мне сон о тебе.

«Тьі — как отзвук забьітого гимна...»

ІЗ ЦИКЛОМ «Кармен» пов’язана поема «Солов’їний сад». Це поема про відхід від реального світу, про заглиблення в любов, у райський сад. До жінки своа мрії лірич­ний герой Блока тікає, покинувнш роботу, друзів, весь світ за міцною кам’яною огоро­жею. Але шум моря, шум світу все одно проступає крізь спів солов’їв, крізь любов:

Но, вперясь во мглу сиротливо,

Надьішаться блаженством спеша,

Отдаленного піума прилива Уж не может не сльїшать душа.

Як би не мстила дійсність за відхід від неї, місце людини — там, у світі, серед людей. Тільки для себе, тільки в любові не може бути ш;астя. Любов — лише одна із складових життя.

Так і любовна лірика Блока — одна із граней поетичного світу, в якому читач знаходить співзвуччя своєму життю, своїм пристрастям, знаходить від­повіді на свої питання.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (06 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 712 | Теги: Любовна, блока, Олександра, лірика | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz