ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

<<Любить людей мене навчила мати...»

«Роби добро, — мені сказала мати, — І чисту совість не віддай за шмат!» Благословенний мамин заповіт Ніхто в мені не зможе поламати.

Д. Павличко

Белика, чарівна та країна, із якої приходять усі люди. З неї виходять, а назад не повертаються. Називається вона країною Дитинства. Там починається Людина, її почуття: Любов, Співчуття, Милосердя... Бід материнського тепла проростає синівська любов до землі, до людей.

Жінка, яка чує перший подих своєї дитини, і жінка, яка чує останній її подих, — дві різні людини. Різні — як ш;астя і горе, добро і зло, життя і смерть. Та обидві вони злилися в єдиному слові — мати.

Скільки існуватиме людство, вічними залишаються любов, материнство і бажання людини бути ш;асливою. Кожен починає свій земний шлях, дорогу до ш;астя від матері, з її рук, з першого слова «матуся», з неньчиної колискової, зі стежини від рідного дому. Протягом усього життя немеркнучим ідеалом зали­шається образ матері. Пройшовши нелегкими життєвими стежками, зазнавши чимало прикронцв, Тарас Григорович Шевченко як символ святості зберіг образ матері, який був у його поезіях наскрізним, був наділений ш;едро красою й душевним багатством. Поет зізнається:

І перед нею помолюсь.

Мов перед образом святим Тієї матері святої.

Мамо, матінко, матусю... Кожен змалку носить у серці ці сповнені ласки й ніжності слова. Упродовж життя у хвилини радості й часи скрути звертаємося ми до образу рідної неньки, яка завжди надасть допомогу, дасть пораду, зара­дить у біді, а найголовніше — ніколи не зрадить. Материнський наказ — це втілення мудрості, доброти й совісті.

Мене навчала мати ш;е колись:

— Як виростеш, моя мала дитино.

То мудрим будь і мужнім будь в житті, —

Скупі два слова. Нелегкі два слова.

Так писав А. Малишко, пройшовши більшу частину життєвої дороги й переконав­шись на власному досвіді, як нелегко виконувати материн заповіт, яшцо за цими скупими словами відкрити їхню глибинну суть. Адже мудрість потрібна людині, ш;об в усьому доходити правди, навчитись розпізнавати її в суперечливому русі життя, у сплетінні людських доль, а мужність — ш;об прийняти її, часом «колю­чу, гірку й жорстоку», і захистити, бо ж правда «завжди в біді».

А для цього треба постійно долати в собі душевну втому, тимчасові розчару­вання — долати усе в ім’я правди.

Краса світу, його сонячність, безмежність втілюються в матері. Мати вчить нас бачити цю красу, розуміти й захиш;ати її. Матуся подарувала нам життя, навчила говорити і запалила в серці вічне світло рідної мови й чарівність пісні. Це те вічне, невмируш;е, ш;о живить душу, не дає їй зміліти й змаліти.

Рідна мати моя, ти ночей не доспала І водила мене у поля край села,

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,

І рушник вишиваний на ш;астя, на дою дала.

Ця пісня на слова А. С. Малишка глибоко хвилює душу, залишається в пам’я­ті надовго, бо ні з чим незрівнянну любов матері до дитини і дітей до матері проносить людина через усе життя, оберігає до останнього подиху. Поет відзначає:

Мати як мати, крізь віття чорне На очі синові все небо горне...

з дитинства нам відома й пісня «Два кольори» на слова поета Дмитра Павлнчка, але завжди хвилює серце й душу кожного, хто слухає її. Немало літ спливло відтоді, як двома кольорами, «червоними і чорними нитками», вишила мати сорочку для сина, який «малим збирався навесні піти у світ незнаними шляхами». І на всіх життєвих дорогах супроводжувала його материнська пісня любові й зажури, два кольори були не просто мережкою, а символом отчого дому, рідної землі, пам’яті роду й народу.

Від тихої маминої колискової, чарівної пісні й зворушливої легенди, від її натруджених рук і ласкавих очей «вирушив у дорогу» Василь Симоненко, який від «білявої хати» «пішов шукати правди по світах». За своє коротке життя поет зрозумів найважливішу істину:

Можна вибрать друга і по духу брата.

Та не можна рідну матір вибирати.

Лише світла любов до матері й Батьківнщни наповнена значущістю. У тому, ш;о Симоненко ніколи не схибив у своїх переконаннях, була й велика заслуга його матері, бо це вона виховала в ньому людяність і гідність.

Коли не вмів ш;е й букваря читати.

Ходив, як кажуть, пішки під столом.

Любить людей мене навчила мати,

І   рідну землю, ш;о б там не було.

Навіть дорослими ми залишаємось для матері дітьми. Тож завжди треба пам’ятати про своє коріння, про те, ш;о все життя за нами «будуть мандрувати очі материнські і білява хата», ш;об не забули ми вербу, ш;о додому поверта. Нехай же ніколи не перестає звучати в наших душах материнська колискова і пісня про матір. Пам’ятаймо її мову, її руки, ласку, усмішку, доброту, бо з образом матері пов’язано усе найдорожче в нашому житті. Це рідний дім, яблу­ні й вишні в цвіту, журлива річка, запашний луг — усе те, ш;о зветься рідною землею. Поет М. Луків написав рядки, ш;о можуть стати духовною сповіддю перед сучасниками й наш;адками:

За все, ш;о маю, дякую тобі.

За все, ш;о маю і ш;о буду мати...

Ночами сняться зорі голубі І вишні білі на причілку хати...

Тому спішу подякувать тобі За все, ш;о маю і ш;о буду мати.

Людина, на жаль, смертна. І кожен має свій час на цій землі. У житті — безліч проблем, але за їх вирішенням треба не забути найголовнішого: вдячності найдорожчій людині — Матері, ш;об не сталось того, від чого застерігає М. Луків:

Ну ш;о ж, про вдячність забувають люди.

Душа сліпа у пласті, а проте Вони — прозріють, але пізно буде:

Черешня всохне, мати — одцвіте.

Образ Матері найближчий до Вічності. Поет Б. Олійник стверджує:

в чорнім горі і журі Віру нашу не підняти,

Умирають матері,

Та не вмре ніколи Мати!Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (06 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 1180 | Теги: людей, навчила, мати, мене, Любить | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz