ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входа



Статистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

«На смерть Шевченка» - аналіз вірша М. Некрасов

28 лютого 1861 р. помер Т. Шевченко. У похованні поета брав участь чи не весь літературно-мистецький Петербург (зокрема М. Некрасов, М. Михайлов, Ф. Достоєвський, М. Салтиков-Щедрін, М. Лєсков, М. Костомаров, В. Білозер- ський, П. Куліш, Г. Честахівський). Великий Кобзар був похований на Смолен­ському цвинтарі. Напередодні поховання М. Некрасов написав вірш «На смерть Шевченка». За два місяці, виконуючи заповіт поета, друзі перевезли його прах в Україну і поховати на Чернечій (тепер Тарасова) горі біля Канева.

На Смоленському цвинтарі, де був похований Т. Шевченко, упродовж двох місяців щотижня справляли панахиди. 14 квітня 1861 р. члени української гро­мади в Петербурзі організували літературний вечір пам’яті Т. Шевченка, кошти від якого пішли на допомогу бідним студентам. На цьому вечорі пам’яті виступи­ли зі споминами та творами М. Костомаров, П. Куліш, а також російські поети А. Майков, Я. Полонський, М. Некрасов, котрий прочитав свій вірш «На смерть Шевченка».

 

Тема цього вірша — поетична епітафія, написана на честь смерті українського побратима по перу. Ідея твору — уславлення поетичного генія Т. Шевченка. Лі­ричний герой поезії виражає думки автора, переживає смерть українського поета й аналізує його нелегкий життєвий шлях:

Ні, не сумуйте, скажу я по щирості!

Випадок трапився трохи не бажаний.

Гине дочасно від Божої милості

Краю російського син її вражений.

(Переклад П. Усенка)

Так називає Некрасов свого українського побратима по перу і з сумом пише про цей факт.

У вірші відобразилися біографічні мотиви з життя Т. Шевченка. Зокрема, у ньому згадується про його тяжку молодість, роки солдатчини, політичну діяль­ність і заслання в Оренбург. Окрім того, розповідається про важливу суспільно- історичну подію: скасування у 1861 р. кріпосного права. Розповідається також і про викуп із кріпацтва та довгождану волю.

Все, що від юності ранньої марилось,

Серцю жадане, немов засміялося...

Та зболене бідами серце Кобзаря не витримало — «1 життя обірвалося». Цей обірваний поетичний рядок є найкращим свідченням болю російського поета від смерті Тараса Шевченка.

Вірш написано шестистопним ямбом, який чергується у фіналі з чотиристопним ямбом.

Цікавими є художні особливості вірша. У поезії автор широко використовує епітети («Божої милості», «краю російського», «смілі промови»). Поет часто вжи­ває нестягнені форми прикметників («тюрма петербурзькая», «провидіння грай­ливеє», «борня безрозсудная», «молодість трудная»). Ці форми є характерними для фольклору. Вони надають віршеві протяжності, що відповідає настроям туги, наближаючи поезію до народної пісні-плачу.

Взагалі, вірш має епічний характер оповіді, що наближає його до маленького поетичного оповідання, у якому відобразилася біографія Т. Шевченка. М. Некра­сов виділяє риси вдачі українського поета. Найголовніші серед них — мужність, уміння боротися, сміливість, відданість переконанням і витривалість.

Отже, М. Некрасов, уміло використовуючи тропи, глибоко розкриває ідейно- художній задум.



Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (10 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 10578 | Рейтинг: 5.0 /1
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz