ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Неоднозначність образу Ґобсека (за однойменною повістю 0. де Бальзака)

Головний герой новели — ґобсек, ім’я якого символічне — Сухоглот. Зі сторінок твору постає природно обдарована людина, пі;о деградує і перетворю­ється на напівавтомат. Культ матеріального та байдужість до духовного ніве­чать душу людини.

Суспільство старанно ліпило собі на потребу та погибель цього жорстокого, хитромудрого, недоступного людським пристрастям ділка. Ґобсек не виставляє про людське око свою спроможність. Уся обстановка животіння свідомо проти­стоїть його безмежному багатству: протерте сукно на письмовому столі, ледь теплий камін, ш;о не зігріває старечу кров у холодні зимові вечори, чадна лампа на облізлій підставці — все це в убогій кімнаті старого похмурого будинку.

Ґобсек — мільйонер, лихвар. Позичаючи гроші під величезні проценти, він фактично грабує своїх підопічних, принижує їх морально та стає володарем їх­ніх доль. Навіть адвокат Дервіль, до якого він немовби відчуває прихильність, стає об’єктом безсоромної наживи; за Ґобсеком, це ш;е й виховна міра: ш;об нада­лі юнака було позбавлено почуття вдячності доброзичливцю. Ґобсек критикує радонц буржуазного способу життя: карти, теревені про мистецтво, гру в політи­ку, обжерливість. «Безумці та хворі», «дураки», «олухи» складають це суспільство. Ґобсек не бажає уподібнюватись їм. Зваживши свій життєвий досвід, він поба­чив, ш;о «з усіх земних благ є тільки одне, ш;об людина прагнула його. Це золо­то!» Ґобсек усвідомив, ш;о золото — головний рушій, котрий визначає навіть суспільно-політичне життя в навколишньому світі.

Ніхто не знає минулого Ґобсека й джерел виникнення його безмежних ба­гатств. Відомо тільки, ш;о в десятирічному віці він відплив у голландські воло­діння Ост-Індії, де й пробув двадцять років. Був юнгою, голодував, пережив смертельні небезпеки, жорстокість. Потім став шпигуном, золотошукачем, піра­том, кидався із країни в країну, із континента в континент. Натура цієї люди­ни не зовсім звичайна. «Скнара та філософ, підла істота та піднесена», за роз­повідачем. Ґобсек торгував старими картинами — розумівся у мистецтві; йому знайома класична література — він бере приклад з Мольєра; захоплювався красою діамантів графині де Ресто. Вільний від релігійних забобонів та віру­вань, Ґобсек перед смертю промовляє: «Куди йду — не знаю, але йду зовсім».

Дервіль каже: «...якш;о відкинути його фінансові принципи та його мірку­вання ш;одо людської натури, якими він виправдовує свої лихварські манери, то я глибоко переконаний, що поза цих справ — він людина найделікатнішої чес­ності в усьому Парижі».

А суть саме в тому, що «поза цих справ» Ґобсек практично не існує.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (05 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 731 | Теги: однойменною, повістю, Неоднозначність, образу, Бальзака, Ґобсека | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz