ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Поетичне вираження одвічного прагнення українського народу до волі в поезії П. Грабовського

Перед тими я стану на коліна^ Героям тим подяку я зложу!

П. А. Грабовський

Павло Арсенович Грабовський — полум’яний патріот, борець проти мороку І зла, кайданів несвободи рідного народу. Поет оспівав мучеників, трудівників, які йшли тернистим шляхом в ім’я прекрасного майбутнього. «Справжні герої» —такназиває він їх. Цим страдникам, ш;о вірно служили народові, «чий вік минув за працею», Грабовський присвячує ліричні вірші, ш;о ввійшли до збірок «Пролісок» і «З півночі».

Ідучи від дійсності, поет зумів піднести на новий рівень образ найблагород- нішого і найпослідовнішого борця за народне шдстя. Грабовський, як і герой його віршів, прагнув діяти «у братерському іурті», «ш;об корисним стати люду».

Боротьба за народне визволення і народне нщстя—зміст всіо творчості Грабовського:

Боровся я за ш;астя для людини.

За світло в чорній млі.

У багатьох поезіях оспівується борець, якого не можуть звернути з обра­ного шляху ніякі муки і переслідування, бо його супроводжує світла й не­похитна віра в майбутнє:

І добрим словом спогадає Потомок вільний мертвих нас!

Твори ці писалися в часи чорної реакції, коли «і в минулому — могили, і попереду — хрести», коли, за висловом поета, «як то вельми треба сили світу віру понести». Шлях компромісу, згоди з ворогом, каяття є неприйнятним для бор­ця. його шлях — продовження боротьби до кінця — до повного соціального і наці­онального визволення трудового народу. Треба знайти в собі сили, волю, ш;об перебороти морок реакції, виявитись дужчим за ворога — і тоді «за годиною прокляття мук, кайданів та крові» прийде жадане «панство волі».

Поет нщро розповідає про свої тимчасові занепад духом і слабкості у вірші «Спо­відь». І тут же відразу нагадує про свій обов’язок перед товаришами по боротьбі:

Про знемогу мою, про хвилини оці Мені навіть і згадувать сором.

Короткочасну кризу подолано. Не можна піддаватись тимчасовим настроям, якими б гіркими не були розчарування.

Найсильніше гімн борцеві прозвучав у вірші «Справжні герої»:

Моя хвала живим, як і помершим.

Отим борцям за будуче Русі...

Справжні герої — це узагальнений образ борців, які безстрашно йшли в ім’я майбутнього, це його сучасники, люди, які своєю самовідданою працею борються «за будуче Русі».

Поет наголошує в поезії-роздумі «Уперед» на необхідності знайти в собі сили, ш;об перебороти тимчасове, все те, ш;о натискує зовні, і випростатись знову на весь зріст: шлях тільки один — вперед!

Уперед! Годі скніти рабами.

Час кормигу гидливу знести!

«Життя — неминуча боротьба». І поет закликає віддати всю силу, енергію «за окутий, пригноблений люд». Автор звертається до тих, хто не хоче конати» під владою «катів-бузувірів», закликає до бою святого:

Скиньмо владу катів-бузувірів.

Щоб людиною став чоловік!

Проголошуючи віру в перемогу народу, Грабовський звертається до своїх сучас­ників зі словом надії. Цим словом починається вірш «Надія»:

Не зітхай так безнадійно.

Скорбних уст не замикай.

Рук не складуй ш;е подвійно,

З лану битви не тікай.

Заклик не тікати «з лану битви» вселяв людям віру в перемогу світла над темрявою і надихав їх на боротьбу. Поет вірив у те, ш;о «побачать вбогі Украши діти будуче славетне, будуче прекрасне».

Центральним образом у вірші «Надія» є народ, який візьме владу в свої руки. Саме через образ народу проводиться ідея створення нового справедли­вого суспільного ладу:

Глянь на люди — чесні лиця Ще не всі обвіяв страх.

П. Грабовський вірить, ш;о його заклики розбудять народ. Він візьме владу в свої руки, і прийде царство свобод и.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (05 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 658 | Теги: поезії, українського, Поетичне, одвічного, вираження, Прагнення, Грабовського, волі, Народу | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz