ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Система образів у комедії І. Карпенка-Карого «Хазяїн»

Драматична творчість І. К. Карпенка-Карого — найбільше досягнення україн­ської класичної драматургії XIX ст. В українській драматургії п’єса «Хазяїн» вважається найкращою реалістичною сатиричною комедією. Карпенко-Карий використав могутню силу сміху не для того, щоб розважати, звеселяти громад­ськість, а щоб боротись за торжество світлих, благородних ідеалів людства. Автор підкреслював, що його «Хазяїн» — це «зла сатира на чоловічу любов до стяжання без жодної іншої мети. Стяжання для стяжання». Тему «стяжання для стяжання» Карпенко-Карий розробляє на основі глибокого вивчення тих соціальних процесів, ш;о відбувалися на Україні в часи бурхливого розвитку капіталізму.

Неш;адно висміюючи все потворне й низьке в житті, письменник-сатирик робить це в ім’я перемоги благородних і світлих основ життя, у п’єсі видно прагнення автора підвести читача і глядача до певних позитивних моральних висновків. Променем своїх етичних поглядів драматург освітлює кожну дійову особу, кожну ситуацію й сцену в комедії.

Найориґінальнішим досягненням Карпенка-Карого в п’єсі «Хазяїн» є образ Пузиря. Його не можна вважати цілком негативним героєм, бо яскраво виражені в характері персонажа і риси позитивні. Слід відзначити, ш;о в сім’ї Терентія Гавриловича панує злагода, в цьому є і його заслуга. Пузир любить свою дочку, пишається її розумом та освіченістю, хоч до кінця зрозуміти Соню йому не дозво­ляє спрямованість на збагачення. Мабуть, найбільша його позитивна якість — уміння господарювати. Він працьовитий, дбайливий, непосидючий, ініціатив­ний. Хіба не зворушує, коли він, смертельно хворий, піклується про двох ове­чок. У Пузиря був талант господаря-аграрія, на жаль, цей талант за тодішньої системи породжував зло та розорення сотень і тисяч людей.

В образі Пузиря Карпенко-Карий викривав павуків-стяжателів і художньо переконливо доводив, ш;о не в багатстві ш;астя. Адже ш;асливим мільйонер не був, його життєві принципи зазнають краху: хижацькі методи господарювання викликають бунт робітників; дочка має намір вийти заміж, не рахуючись з во­лею батька; за участь у шахрайстві його притягають до відповідальності, а непо­мірна зажерливість призводить до трагічного кінця. Отже, Пузир став жертвою своїх же мільйонів. Для яскравішого змалювання образу головного героя письмен­ник майстерно змалював людей, між якими жив і з якими спілкувався Пузир. Двоє з них — Феноген і Ліхтаренко — сприйняли його науку і тепер своїми принципами та життєвою метою нічим не відрізнялися від хазяїна.

Образ Золотницького драматург увів, ш;об показати перемогу буржуазії в економічному змаганні з дворянством.

Образи Соні і Калиновича свід чать про небайдужість інтеліґенції того часу до людської долі. Цими образами автор комедії утверджує, за його власними слова­ми, «ідею любові, ідею ш;астя, ідею економічного благосостоянія народу». Пись­менник виявляє глибоку впевненість у тому, ш;о світ неправди і зла приречений на загибель, ш;о в майбутньому восторжествують «виш;і ідеали загального доб­ра», зникнуть причини, які породжують еґоїзм, жадність і ворожнечу між людьми.

Отже, твір Карпенка-Карого — соціальна сатирична комедія, в якій висмі­юються і осуджуються явиш;а, породжені капіталістичним ладом, викривають­ся «володарі» життя — капіталісти, підкреслюється аморальність їх вчинків. У п’єсі висміюються й окремі побутові явиш;а, ш;о виникли як наслідок потвор­них відносин в експлуататорському суспільстві. Хоч у комедії драматург і не створив позитивного героя, який би різко протистояв хижаку-мільйонеру, а представники народних мас виступають лише епізодично, проте ідеал автора досить виразний. Викриваючи й висміюючи, він водночас стверджував те пози­тивне, справедливе, носієм якого був народ.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (05 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 834 | Теги: комедії, Система, Хазяїн, образів, Карпенка-Карого | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz