ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Співзвучність поезії Івана Франка з народною піснею

Франко як митець передусім — поет. Саме в поезії він найяскравіше само- виразився як художник, як мислитель, як людська особистість незвичайної емоційності, якій властиві повна гама почуттів: і надія, і зневіра, і ненависть. Його поезії притаманні сміливість думки, культура мислення, чистота почут­тів, високі естетичні ідеали.

Одна із пристрастей Франка — збирання усної народної творчості: прислі­в’їв, приповідок, легенд, пісень, які він записував від ремісників Дрогобича, селян Нагуєвичів, куди приїжджав на канікули, щоб косити сіно, жати жито, читати косарям і женцям у полудневу перерву «Кобзаря» і милуватись рідними краєвидами, за якими тужив незмірно.

Народна поезія, народна творчість, народна пісня завжди були д жерелами творчос­ті Франка. Особливо багато спільного з народною піснею має цикл «Веснянки».

Форма веснянок — це чудесний сплав фольклору і неповторного поетичного обдарування. Наскрізний образ циклу — алегоричний образ чарівниці-весни, що від неї тануть сніги, вона приносить з собою бурхливі вітри, надає життя всьому живому, вселяє в людей бажання жити і боротись за весняне, краще життя. Тому-то пробуджена весною жага життя вигукує:

Лиш боротись — значить жить.

Франко перший вносить у веснянки соціальний зміст, передові громадські ідеї.

Провідну суть більшості веснянок становить контраст багатства і краси при­роди та нестерпного життя більшості народу. Пісенним ліризмом сповнені рядки:

Веснянії пісні.

Веснянії сни.

Чом так безутішні.

Безвідрадні ви?

Де знайти душевний спокій? Поет звертається по допомогу до матері-землі, рідної неньки всіх людей, і тоді з-під його пера лягають на папір мужні рядки:

Земле моя, всеплодющая мати.

Сили, що в твоїй живе глибині.

Краплю, щоб в бою сильніше стояти.

Дай і мені!

У матері-землі її вірний син просить великої теплоти, що очищає почуття і викликає до людей «безграничную, чисту» любов. Йому потрібна і невичерп­на пристрасть борця, сила рук і ясність думки. Він дає клятву твердо стояти на захисті трудящих і все життя «правді служити, неправду палити... пута ламати... в серце кривди влучать».

За емоційністю та художніми засобами вірш «Земле моя, всеплодющая мати...» — це діамант першої величини, що сяє в центрі поетичної корони Франка. Митець співає «осанна» рідній землі й творцеві всього на землі — безнастанній творчій праці людини.

З фольклору Іван Франко обирає образ темної хмари, якому надає позитив­ного значення — темна хмара бажана, її не бояться, а з нетерпінням чекають, вона творить добро. Поезія «Гримить» звучить як оптимістична симфонія:

Мільйони чекають щасливої зміни.

Ті хмари — плідної будущини тіні.

Що людськість, мов красна весна, обновить...

Гримить!

Фольклорну основу має і малюнок весни у вірші «Гріє сонечко».

Початок поезії — це світлий пейзаж чарівної української природи. У ньому й проміння ласкавого сонечка, і мила слухові поета неповторна симфонія укра­їнського поля з солістами-жайворонятами, і кришталева синь безкраїх небес.

Підіймається із землі і все росте, росте могутня постать орача-сіяча, справ­жнього хазяїна землі, якого автор закликає встати і сіяти «в ш;асливий час золоте зерно». А ш;ира мати-земля віддячить орачеві «з трепетом любові».

Образ матері оповитий серпанком синівської любові і благоговінням перед нею. Щоб змалювати її образ, автор підбирає найпоетичніші епітети, характерні для народної поезії, її любов до сина-орача трепетна, вона нагодує його кров’ю теплою, виростить обережливо, бо це мати ш;ира. Цей образ відповідав ідейно- естетичному задумові поета, був близький і зрозумілий читачеві з народу, до котрого звертався автор; хлібороб для Франка — зразок пщрості і благородства.

У ліричному народнопісенному стилі написані «Осінні думи» Франка.

Один із найкраш;их пейзажних малюнків — «Тихенько річка котить хвилі чисті», в якому змальована чарівна країна мрій і ш;астя, до якого так прагне людина:

Тихенько зорі моргають іскристі...

Зірниці промінь, мов дитя, хлюпочесь в хрустальних водах: голі і безлисті Нависли лози — їм заснути хочесь.

Дуже близька за звучанням і настроєм попередній «осінній» думі напрочуд поетична «нічна» дума «Місяцю, князю»:

Місяцю, князю.

Ти, чарівниченьку!

Смуток на твойому Ясному личеньку.

Присутній в поезіях франка і характерний для народної пісні прийом пси­хологічного паралелізму, який переносить якесь явшце природи на явища життя людей. За цим принципом побудовані народні пісні: «Ой, у лузі та ш;е й при березі», «Стоїть явір над водою».

Вірш «Червона калино, чого в лузі гнешся» витримано в такому стилі. Центра­льний образ поезії — червона калина — символ краси і благородства, всього світлого і сонячного, життєлюбства і самопожертви:

Не жаль мені цвіту, не страшно і грому.

Не страшно і грому.

І світло люблю я, купаюся в ньому.

Купаюся в ньому.

Але через життєві умови калина, така сонячна і смілива натура, символ моральної краси, гине. І винуватцем виступає дуб, який калину «отінив, як хмара». На відміну від народних пісень, дуб — негативний образ, уособлення всього омертвляючого. І в цьому новаторство Франка, бо в народній пісні дуб у такому трактуванні не виступав. За драматизмом почуттів збірка «Зів’яле ли­стя» близька до народної пісні: розлука ліричного героя з коханою вічна, сльо­зи дрібні, серце коханої, як «колюче терня».

Використовуючи народнопісенні засоби і прийоми відтворення почуттів лі­ричного героя, Іван Франко доводить, що українська народна пісня — то жи­вий скарб, що йде від покоління до покоління, несучи радість і смуток, чарую­чи людську душу, даючи їй силу і натхнення.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (05 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 692 | Теги: поезії, Івана, Співзвучність, Франка, піснею, народною | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz