ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Взаємозв’язок людини і природи у поемі Івана Драча «Чорнобильська Мадонна»

Людина уявила себе царем природи, її законів: стала змінювати русла рік, осу­шувати й зрошувати землі, творити моря, літати в космос, — зовсім забувши, що вона лише маленька частинка Всесвіту, нехтуючи обережністю і відповідальністю перед віковічними законами природи. Довго терпить природа, та настає час і це терпіння кінчиться і вона жорстоко покарає своїх кривдників. Саме таким покаран­ням за безвідповідальність, байдужість і була аварія на ЧАЕС 26 квітня 1986 року.

Людина і природа, їх взаємозв’язок — така ідея поеми «Чорнобильська Мадонна», що вийшла з-під пера відомого письменника і державного діяча

І.   Драча. Своєрідність поеми в тому, що автор поставив перед собою завдання відобразити не саму трагедію, а стан душі, яка має осмислити те, що сталося.

«Чорнобильська Мадонна» — це своєрідна скорботна пісня матері-України. Центральне місце в поемі посідає заголовний образ. Не випадково звертається поет до образу Мадонни, який стільки віків надихав митців пера, пензля та деригентського жезла. Мадонна — це щаслива молода жінка з немовлям на руках, здоровим, рожевощоким немовлям. Якою ж буде дитина Чорнобиль­ської Мадонни, коли поруч рудий ліс і ріка Прип’ять?! Нормальною чи мутан­том із ногами різної довжини, нижньою частиною, схожою на риб’ячий хвіст, без очей чи з трьома головами? Та й чи буде ця дитина взагалі?!

Героїня вірша «Трактористка» щодня ковтає пилюку з чорнобильськими радіонуклі­дами, бо не для неї трактор із герметичною кабіною. Вона здатна ще раз повірити вче­ним, що доза радіації мінімальна, і прохає лише не брехати, бо їй «ще треба родити».

Радіація — це велике лихо, лихо без кольору і запаху, якого не побачиш і не почуєш, від якого важко сховатися. Це чиясь старенька мати сама наївно ховається під целофановою плівкою і ховає під нею та взуває у старі кирзаки свою корову. Але зовсім не наївне запитання поета:

Де знайти кілометри целофану На рукотворне Київське море Чи бодай на Десну зачаровану,

З якої Київ п’є воду?

Розмірковуючи над Чорнобильським лихом, поет не може обминути тих, хто спроектував і розставив на родючих українських землях атомні електро­станції. Здавалось, у них є вагомі виправдання, бо важко знайти таку кіль­кість енергоресурсів, якої потребує промисловість.

Але сталося лихо. І як гірко матері, чий син «...все це вигадав:

— Звели... Звели станцію і місто, десь недодивилися — трапилось лихо.

...Бурхає полум’я, валує дим.

І майже мої ровесники біжать по перекриттю, скидають на землю шматки графіту з реактора, хоч лічильник Гейгера пипщть «так потойбічно», ш;о навіть роботи виходять із ладу. Серед цих хлопців міг бути і я, якби народився трохи раніше. Цього разу світ врятований, врятований ш;е раз життям молодих.

У фіналі твору поет знову порушує питання: людина і природа, природа і наука. Так, наука має розвиватися, науковці повинні робити відкриття, але не для того, ш;об зниш;увати природу, вкорочувати вік людині.

Захворіла наша планета. Захворіла через бездумні відкриття, дякуючи на­шій байдужості. А ш;о буде далі? Людина повинна усвідомити, ш;о вона таки не цар природи, а невід’ємна її частина. І найменший злочин перед Матір’ю-при- родою неодмінно обернеться, якш;о не проти самого винуватця тієї чи іншої екологічної катастрофи, то проти дітей і онуків його, впавши карою на їхні ш;е безгрішні душі. Найстрашніше ж, якш;о їх не буде... Страшно

За безладну безмір, кар’єри і премії.

Немов на війні, знову вихід один;

За мудрість всесвітньо дурних академій Платим безсмертям — життям молодим.

Зупинімось же, доки не пізно. Біймося мертвої планети Земля. Досить того, ш;о у нас вже є мертва зона...Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (06 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 763 | Теги: поемі, природи, мадонна, Івана, людини, Взаємозв’язок, Чорнобильська, Драча | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz