ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 10 клас Добавить сочинение

Зображення покріпаченої України в романі Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

.

Видатний український письменник Панас Мирний у романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», змальовуючи історію села Піски, відтворив майже сто­літню історію всього українського селянства.

Зі сторінок роману постає перед нами Україна, якою вона була до закріпа­чення. Серед безкраїх степів красувалися, як квітники, веселі хутори, присіл­ки, села. Вільної землі було неозорно. Приходь, ори, скільки хочеш, — ніхто слова не скаже. Та не стало рівності між людьми — не стало братства. Козаць­ка старшина, якій колись, вибираючи, на голову груддям землю кидали, ш;об не зазнавалася, позадирала тепер голови вгору, а простих козаків до самої зем­лі понагинала. Кругом Україну облягло панство, як те гайвороння, шматувало її... Та земля, котру народ засівав своїми кістками, обороняючи її від ворогів, стала для них теж ворогом, від якого доводилось тікати. Люди переходили з одного місця на інше, шукаючи волі, бажаючи здихатися панів, але ті пани вже були всюди. Кругом неволя, кругом сум людський.

Піски були ш;е вільні, але до пщан доходили розповіді про те, як у сусідньо­му селі Гетьманському не тільки пан полковник з людей знуш;ався, а й як пані полковниця черевиками зуби й очі вибивала, як по цілому тижню в колодках морила сердешних дівчат, як їм коси різала, голову дьогтем мазала й пір’ям натикала, як ніхто не женився, ні заміж не йшов, не заплативши викупу.

Та не обминуло лихо Піски, як і всю Україну, — потрапили вони в неволю. Дісталося село пану Польському. Пан Польський, вилупок з тієї голопузої шляхти, ш;о після занепаду Польпц переметнулася під крильце російського самодержавс­тва, «заліз у якийсь полк, терся до передніх вельмож, поки таки дотерся до генерала... й до Пісок! Генерал та його нанщдки все новими й новими указами та вигадками ш;одня камінець по камінчику вибивали з людської волі. «Кожен час вкорочувався уривок, на котрім були піщани прив’язані до генеральші, — поки не вкоротили так, ш;о вже можна було безпечно за чуби брати...»

Кріпаки почали тікати. Але як вони не втікали, все-таки багато зосталося на розвід панам Польським, які із завзятих степовиків поробили покірних волів, ш;о орали та засівали зерном уже не свої ниви, а панські.

Люди від горя й безвихіддя розпились, розледачіли. Перестали навіть тіка­ти. Неволя, як той чад, задурманила людям голови. Село зубожіло. Обшарпа­не, обтіпане. Стали прокидатись де-не-де злодії — новина в Пісках! Раніше ніколи ні в кого й двері не замикалися, а тепер — і на засові страшно.

Реформа 1861 року не принесла селянам сподіваної волі, в народі її прозва­ли «голодною волею», бо селяни вийшли «на волю» обідрані, мов жебраки, і потрапили в нове рабство до тих же панів.

Панас Мирний у романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» розповідає про «лихо давнє й лихо сьогочасне», бо засилля «п’явок народних» не змінилося й після реформи. Як належала панам Польським вся влада в повіті («Сам — предводитель; родичі — урядники; справник, суддя, підсудки — все то зяті, родичі зятів, племінники...»), у них вона залишилася й після реформи.

Що ж робити людям, як жити, ш;об вирватись з цього зачарованого кола? Над цим питанням й примушує замислитися роман Панаса Мирного.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 10 клас | Добавил: 00dima (05 Мая 2018) | Обновлено | Просмотров: 905 | Теги: Панаса, Мирного, воли, покріпаченої, ревуть, Зображення, романі, Хіба, ясла, України | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz