I. Ліна Костенко і Леся Українка — поетеси різних епох, але одного світовідчуття. (Кажуть, що нація може дати тільки одного генія в століття. Ці слова можуть бути правдивими для двох геніальних доньок України — Лесі Українки і Ліни Костенко.
Ці два імені об’єднує любов до рідної землі. Навіть особистий біль, туга і тривога переплітаються в їх творчості з проблемами всієї України. Нерозривна духовна єдність із народом, глибокі національні почуття роблять твори цих двох поетес актуальними для будь-яких епох.)
II. Вічні колізії людського життя...
1. Життєвий вибір Марусі Чурай і Мавки. (Маруся Чурай — дівчина з легенди. Мавка — дівчина із казки. Ці дві героїні мають різні характери. Маруся Чурай ніколи і ні перед ким не хилить голови, а Мавка готова виконувати будь-які забаганки матері Лукаша, та, коли мова йде про кохання і зраду, життєві позиції цих двох героїнь однакові. І Маруся, і Мавка ні в що не ставлять матеріальні статки, багатство кохання для них головне в житті. Зрадити своє почуття —значить знищити свою душу.
Маруся Чурай, дізнавшись про зраду Гриця, говорить:
Спинити Гриця не зробила й спроби.
Ходжу, хитаюсь, як після хвороби.
І хоч би злість яка чи ворожнеча —
Нема нічого. Пустка. Порожнеча.
Лукаш зрадив Мавку, і в її голосі звучить нерозуміння і розпач:
Та що ж мені робить, коли всі зорі Погасли і в вінку, і в серці в мене?
В образах Марусі Чурай і Мавки поетеси показали людей, які ставлять перед собою і перед людьми надзвичайно високу планку, якої не кожен годен досягти.)
2. Життєвий вибір Гриця і Лукаша. (Ці два образи теж мають багато спільного. Вони обидва наділені неординарними рисами, чим привертають до себе увагу. Але в їхніх душах завівся хробак, проїв червоточину, і коли перед ними постав вибір, то і Грицю, і Лукапіу не вистачило характеру піднятися на таку висоту, до якої їх кликали почуття Марусі і Мавки. Статки Галі Вишняківни і Кплини стали спокусою, що обіцяла просте й зрозуміле житгя-буггя.)
3. Спільні мотиви в романі Л. Костенко «Маруся Чурай» і в драмі Л. Українки «Бояриня». (Козачка Маруся і «бояриня» Оксана дуже схожі своєю загостреною національною свідомістю, моральним максималізмом, непримиренністю у ставленні до зради. Вони протистоять спокусам піти на компроміс із власною совістю і життєвими принципами. Гриць зрадив Марусю, а Степан — Україну, бо «сидів-сидів у запічку московськім, поки лилася кров, поки змагання велося за життя там, на Вкраїні...» І ні Маруся, ні Оксана не простили цієї їхньої двоїстості душі.)
III. «Хто хоче знати життя її серця, хай читає її твори». (Ці слова сказані Л. Стари- цькою-Черняхівською на адресу Лесі Українки, але вони справедливі і для Ліни Костенко, їхні твори можуть розповісти про цих двох українських Сапфо більше, ніж усі біографічні довідники і книги про їхнє життя і творчість. Серед поезії цих великих дочок України чимало творів громадянського і політичного характеру. Все створене ними спрямоване тільки на те, щоб зробити людину кращою, а суспільство — справедливішим.)
Похожие сочинения
|