ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 6
Гостей: 6
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 11 клас Добавить сочинение

Ярослав Мудрий - прообраз сучасних диктаторів (за однойменним твором І. Кочерги)

Іван Кочерга у багатьох своїх творах звертався до історії нашого народу. Його цікавили різні періоди: боротьба киян за свої права в XVI столітті («Свіччине ве­сілля»), Коліївщина («Алмазне жорно»), українське середньовіччя («Чаша»).

В усі часи точаться суперечки про роль окремої людини в історії народу. Не випадково саме в роки Великої Вітчизняної війни Іван Кочерга звернувся до обра­зу Ярослава Мудрого, який, пройшовши через війни і насилля, створив єдину могутню Київську Русь.

1944 рік. Війська Радянського Союзу переможним кроком ідуть по Європі, закінчуючи розгром фашистської Німеччини. Усьому світу ясно, що хребет фаши­зму зламано. Протистояння армій — це не тільки протистояння систем, ідеологій, а й протистояння двох диктаторів — Гітлера і Сталіна. З їхніми іменами мільйони людей гинули у боях, і мільйони невинних жертв таборів проклинали цих вождів у свою останню хвилину.

Іван Кочерга не випадково звертається до образу Ярослава Мудрого, підпоряд­ковує історичний матеріал завданням сучасності. Його головний герой уже закін­чив свої воєнні походи, розбудовує державу, об’єднує руські землі під своєю владною рукою. Але якою ціною йому дістався престол? Щоб заволодіти ним, Ярослав один по одному знищує своїх запеклих ворогів — рідних братів. У цій боротьбі йому допомогли жителі Новгорода. Мало того, вони порубали човни, які Ярослав підготував для втечі, і цим змусили князя стояти до останнього. Як же віддячив Ярослав Новгороду? Він знищив право вольного города, а Доснятика, посадника новгородського, убив. Герой твору «срібнокучерявий ієромонах Силь- вестр» говорить важливу репліку, яка дає розуміння позиції автора:

О   брате мій, ти сам забув, мабуть.

Що тільки Бог царів і царства судить. Лиш він один далеку бачить путь, Якою йдуть царі і прості люди.

А нам, смиренним інокам, годиться Не помнить зла і за князів молиться.

Ярослав був мудрим і хитрим політиком. Він умів прихиляти до себе навіть найзапекліших ворогів. Новгородець Микита прийшов у Київ з метою відплатити Ярославу за святу кров рідних йому людей, за смерть Коснятина. Але спершу хоче дізнатися, чим так причарував людей «Владика Русі, мудрий Ярослав», ібіязь, помітивши в Микиті ворога, здається, простодушно звіряється у своїх мріях іти «тим шляхом, де тишина і мудрість благодаті. Щоб, меч важкий поклавши і шо­лом, Палати білі й храми будувати...» Далі він намагається ніби виправдати свої дії: «Але важке в князів на плечах брем’я». На підтвердження своїх слів він призи­ває навіть учення Христа: «Христос сказав — несу не мир, но меч...» І далі:

«...мудрий лад

Не насадити кроткими руками.

Немов троянд і лілій тихий сад.

Як дикий ліс мотиками, роками Державне поле треба корчувать.

Щоб виросла на ньому благодать».

Через багато століть на шостій частині суші дослівно виконували заповіт Яро­слава Мудрого. Прикриваючись високими словами про благодать держави, зни­щували мільйони невинних людей, корчували державне поле мотиками.

У творі «Ярослав Мудрий» Іван Кочерга кожним монологом князя немов нама­гається пояснити велике призначення вождя, для якого смерть однієї людини — це злочин, а смерть мільйонів — це політика. Але найвища мета не може виправ­дати сльози однієї дитини.

Письменник чудово розуміє це, і деякі репліки героїв все-таки протирічать основній спрямованості твору — виправданню засобів, за допомогою яких іде до влади і утримує її вождь:

Так, хто в житті захоче кривду чорну З найвищим благом якось примирить.

Того нещадно змелють божі жорна...

Бо мудрою буває тільки мить.

Яку в житті нам не дано спинить.

Людська пам’ять коротка. На фоні великих справ забуваються жертви. Але істо­рична пам’ять повинна бути вічною. Як би не назвали сучасники деспота, диктато­ра, ці слова не повинні закривати суть. «Мудрий», «Великий» — це ймення і Яросла­ва, і Петра, і Гітлера, і Сталіна. Але мудрими можуть бути тільки життя і Бог.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 11 клас | Добавил: 00dima (04 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 387 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2021
Хостинг от uCoz