М. Зеров належав до неофіційного літературного угруповання, яке мало назву «неокласики». Зеров, крім художньої творчості, був літературним критиком та теоретиком літератури. Тема Києва була однією з його улюблених тем.
Вид лірики: громадянська.
Жанр твору: сонет.
Провідний мотив твору — це утвердження незниіценості стародавнього Києва, культури, духовних вимірів народу.
Композиція твору. Вірш «Київ — традиція» — це чотирнадцять рядків і всього п'ять речень. Перша строфа — це своєрідна зав'язка сюжету. У наступному катрені автор згадує чужинців, які в різні роки і в різний спосіб опинялися в Києві.
Тривірші у творі відзначаються смисловою викінченістю, утворюють своєрідний «сонетний замок», створюють кульмінацію твору і є підсумком попереднього висловлювання.
Образи твору. У творі поет згадує польського короля Болеслава Хороброго, який «щербив меча об Золоті ворота»; посла німецького імператора Еріха Лясот- ту, який описав Київ у своєму «Щоденнику», і французького інженера Боплана Гійома-Левассера, який із симпатією змалював українські землі. Та головний образ твору — це, звичайно ж, Київ, місто, яке захоплює своєю красою й величчю. Мовні засоби твору. У творі використано такі художні засоби: епітети: «войовничі готи», «лядський Болеслав», «чар-рута», «Тичина, голосний і юний», «сонячні комуни», «давній міт»;
метафори: «світ осяв твої висоти», «Данпарштадт із пущі виглядав», «щербив меча», «теревені плів», «розбили табір аспанфути — кують, і мелють, і дивують світ», «Тичина животворив душею, і «Плуга» вів у сонячні комуни»; фразеологізми: «теревені плів», «байки складав»; старослов’янізм: «животворив»;
інверсія: «ніхто твоїх не заперечить прав», «і в наші дні зберіг ти чар-отруту»; персоніфікація: «Данпарштадт із пущі виглядав»;
метонімія: «тут бивсь норман і лядський Болеслав щербив меча об Золоті ворота».
Версифікація твору. Вірш складається з чотирьох строф. Оскільки цей твір за жанром є сонетом, то дві останні строфи мають по гри рядки з римуванням абвгвг.
Перші дві строфи-катрени мають кільцеве (оповите) римування: абба.
Ніхто твоїх не заперечить прав. Так, перший світ осяв твої висоти, До тебе тислись войовничі готи,
І Данпарштадт із пущі виглядав.
Вірш написано п’ятистопним ямбом із пірихієм.
М. Зеров дуже любив Київ, часто відвідував його живописні куточки, із задоволенням показував гостям видатні місця столиці. Поет присвятив декілька творів улюбленому місту, серед яких одним із найпоетичніших є сонет «Київ — традиція».
Ніхто твоїх не заперечить прав.
Так, перший світ осяв твої висоти,
До тебе тислись войовничі готи,
І Данпарштадт із пущі виглядав.
Тут бивсь норманн, і лядський Болеслав
Щербив меча об Золоті ворота,
Про тебе теревені плів Ляссота
І Левассер Бонплан байки складав.
І в наші дні зберіг ти чар-отруту:
В тобі розбили табір аспанфути —
Кують, і мелють, і дивують світ.
Тут і Тичина, голосний і юний,
Животворив душею давній міт
І "Плуга"вів у сонячні комуни.