I. Місце творчого доробку О.П. Довженка в скарбниці вітчизняного і світового мистецтва. (Творчість О. Довженка займає особливе місце в скарбниці вітчизняного і світового мистецтва. Довженко — митець високого гуманістичного звучання. Він завжди намагався осмислювати загальнонародні проблеми, жив болями і радощами свого народу. Своїми творами Довженко прагнув формувати в читача і глядача кращі людські якості.)
II. Проблеми, філософські роздуми, естетичні концепції кіноповістей о. Довженка.
1. Перші сценарії і перші фільми. (Ю. Яновський, який у середині 20-х років був головним редактором «одеського Голлівуду», писав: «Довженко знайшов те, чого він шукав і чого не дала йому ані берлінська наука, ані перо журналіста. Він знайшов полотно, на якому постаті та образи, покладені пензлем, рухаються, живуть, ненавидять і кохають».
О. Довженко сам пише сценарії і створює за ними фільми: «Вася-реформа- тор», «Ягідка кохання». Фільм «Арсенал» обійшов екрани багатьох країн, а «Земля» приніс Довженкові світову славу.)
2. Довженко — заручник тоталітарної системи. (Фільми Довженка «Звениго- ра», «Земля», «Іван» у Москві були об’явлені ідеологічно неправильними і шкідливими. Довженко дещо розгубився від такої критики і в 1935 році їде на Далекий Схід. Результатом цієї поїздки став фільм «Аероград». Після його показу багатьом здалося, що вони були на похоронах великого українського «поета кіно».
Довженко мріє поставити фільм «Тарас Бульба», пише сценарій до нього, але натомість виконує соціальне замовлення. З’являється фільм про «українського Чапая» — «Щорс».
Ці фільми реабілітували Довженка в очах можновладців, з нього було знято тавро «націоналіст», і митець, здається, остаточно потрапив в золоту клітку.)
3. Кіноповість «Україна в огні». (У 1943 році Довженко пише кіноповість «Україна в огні», і сам Сталін, познайомившись з нею, забороняє друкувати її і ставити за нею фільм. Навколо Довженка починається така свистопляска, що незрозуміло, як його не відправили за цю повість на Соловки і не перетворили на табірний пил.)
4. «Зачарована Десна». (Особливе місце у творчому доробку О. Довженка займає кіноповість «Зачарована Десна». На відміну від інших кіноповістей, вона писалася скоріше для читача. Цим можна пояснити пильну увагу письменника до слова, до художніх деталей. У «Зачарованій Десні» О. Довженко писав: «Митці покликані народом для того, аби показувати світові насамперед, що життя прекрасне». Кіноповість полонила читача добродушним гумором, образами простих селян-трудівників, романтично-ліричним настроєм.)
5. «Поема про море». (Цей твір часто називали лебединою піснею митця. Син свого часу, Довженко захоплювався розмахом будівництва гігантських гідроелектростанцій, трудовим ентузіазмом тисяч людей, але чи був він у цьому до кінця щирим? Адже в «Щоденнику», який письменник ховав від чужих очей, є запис: «А може, плюнути нам на ці турбіни, на сії вісім тощих фараонових корів? Чи не надто дорого обійдуться сії запорізькі кіловати?» Дорого, дуже дорого обійшлись вони Україні. Над Києвом нависла багатометрова товща води, яку поки що утримує стара гребля; тисячі гектарів найплодючіших у світі українських чорноземів пішло під воду; гниють отруєні води мілких морів; тисячі сіл з будинками, садами, церквами, кладовищами — пам’яттю народу — зникли назавжди. Але у евій чає Довженко оспівував усе це в «Поемі про море».)
III. Довженко — романтик, дитя своєї епохи. (О. Довженка захоплювала ідея змінити світ, оновити його, зробити кращим. І людину майбутнього він хотів бачити кращою, добрішою, чеснішою, благороднішою. Якось у «Щоденнику» він записав: «Писати тільки правду. Не зраджувати її ні за яких обетавин. Пам’ятати про час, про народ, про літа». Він був великим митцем, але він був і людиною, помилявся, робив не те, що підказувало еерце, та це його велика біда, а не вина.)
Похожие сочинения
|