I. Історичні події, що вплинули на розвиток літератури першої половини XX ст. (Суспільно-історичний розвиток світу в першій половині XX століття був бурхливим і суперечливим. Дослідники називають цей час епохою світових воєн, революцій, тоталітарних режимів. Одним з найтяжчих наслідків Першої світової війни стала духовна криза та економічна депресія. Жовтнева революція в Російській імперії розколола світ на дві ідеологічні системи: капіталістичну та соціалістичну. Тоталітарні режими викликали до життя таке явище, як ідео- логізована література. На початку XX століття відбулася зміна світоглядних та естетичних систем, яка відбилася на мистецтві взагалі та літературі зокрема.)
II. Складність і неоднозначність художнього процесу першої половини XX ст.
1. Переворот в естетичній свідомості та художній творчості початку XX століття. (Процес змін у духовному житті людства почався ще наприкінці XIX століття, коли з’явилися нові філософські та ідеологічні течії. Вони стали підґрунтям для змін не тільки у світосприйнятті людства, а й у галузі літератури. Це комуністична ідеологія (К. Маркс), ніцшеанство (Ф. Ніцше), дослідження в галузі психології 3. Фройда та К. Юнга. Початок XX століття став часом масштабних соціальних експериментів, відзначився і науково технічним прогресом. Це сприяло формуванню нових принципів і структур естетико-художнього мислення і привело до появи нових видів мистецтва, кіномистецтва зокрема. Створюється нова система літературних напрямів, стилів і жанрів.)
2. Модернізм як некласична модель культури, втілення естетико-художнього перевороту XX століття. (Провідною тенденцією літературного процесу першої половини XX століття був розвиток модернізму й авангардизму. Модернізм був моделлю ісультури, яка найновіше й найпослідовніше втілила те нове, що привніс у духовне життя XX століття естетико-художній переворот. Він відбив кардинальні зрушення у світогляді, філософсько-науковому мисленні, формі та змісті творів. Митці прагнули також відтворити ментальність XX століття. Дослідники розрізняють модернізм як добу в історії культури, літератури та гуманітарної думки XX століття та модернізм як літературний напрям. Його основними напрямами були символізм, імпресіонізм, імажинізм, акмеїзм тощо. Письменниця-модерністка В. Вульф «часом модернізму» називала 10-ті роки XX століття. Це час творчої зрілості таких видатних митців світової літератури, як М. Пруст, Дж. Джойс, Ф. Кафка, Р. Рільке, Т. С. Еліот. Розвивається модерністська проза і поезія.)
3. Авангардизм та його основні течії. (Авангардизм здійснив «революцію в мистецтві» у 1910—1920-і роки XX століття. Його основними течіями були футуризм, кубізм, дадаїзм, експресіонізм, сюрреалізм. І в авангардизмі, і в модернізмі закарбувалося нове співвідношення дійсності та мистецтва, коли мистецтву надавалося більшої цінності та значущості. Ці напрями відтворили нове розуміння природи людини, нове бачення її ролі та місця у світі. Хоча модерністи і авангардисти вважали себе новаторами у мистецтві, авангардисти намагалися зруйнувати створене попередниками, а модерністи підтримували певний зв’язок з класичною традицією. Модерністська література розвивалася у двох напрямах створення художньої реальності: створення свого художнього світу на ґрунті вже готового міфопоетичного або літературного матеріалу та створення свого художнього світу на власних, індивідуально-авторських міфах.)
4. Реалізм у літературі першої половини XX століття. (Реалізм першої половини XX століття активно шукає нових засобів і форм художнього вираження. З одного боку — він продовжував традиції літератури попередніх епох, з іншого — шукав нових засобів і форм художнього вираження, взаємодіяв з модернізмом. Напрям еволюціонував, виникали його модифікації, наприклад неореалізм.)
5. Елітарна та масова культура. (Література і культурний процес початку XX століття роздвоївся: почали розвиватися елітарна і масова культура. Це стало характерною ознакою культурної ситуації XX століття.)
III. Висновки. (Підсумовуючи сказане вище, слід зауважити, що бурхливий суспільний, економічний, науково-технічний, інтелектуальний розвиток суспільства відбився на розвитку мистецтва, літератури зокрема, і спричинив появу нового світогляду, нових напрямів, жанрів, які відбили специфіку змін у всіх галузях життя XX століття.)
Похожие сочинения
|