I. Іван Бунін — митець, який не брав участі у політиці, не належав до жодної літературної школи і не проголошував ніяких крикливих гасел. (Дворянин за походженням, але ніколи не мав свого дому, не отримав ніякої освіти, але відзначений Нобелівською премією, знавець селянської Росії, але більшу частину життя провів за кордоном, відчував смерть і любив життя в усіх його проявах. Він дивним чином поєднував у своїй натурі парадоксальність і цільність.)
II. Сільське життя — провідна тема ранніх оповідань І. Буніна.
1. Оповідання «На край світу». (І. Бунін розкриває тему переселення українських селян на нові землі. Сім’я Василя Шкутя вимушена тікати від бідності, а він залишається в селі один, бо йому не вистачило грошей на переїзд. Чужі люди, які купили його хату, дозволяють Василю жити в ній до смерті, і Василь Шкуть думає, що треба скоріше померти, щоб не обтяжувати чужих людей своєю присутністю.)
2. Ліризм оповідання «Антонівські яблука». (Після виходу цього оповідання друком деякі сучасники критикували твір за безсюжетність.«Бунін пише красиво, розумно, яскраво, читаєш його із задоволенням і все ніяк не дочитаєшся до головного», — говорилось в одній із рецензій. «Він описує все, що потрапляє під руку», — саркастично звучить у іншій. І тільки уважний, неупереджений читач може зрозуміти, що знайомі, рідні запахи письменник узгоджує з пам’яттю про звуки, фарби, дотик. Все оповідання напоєне запахом антонівських яблук, осіннім садом, медом. Це запах доброго урожаю, рідної домівки, батьківщини. Поступово запахи розсіюються у повітрі, зникають, і інтонація захоплення свіжістю в природі змінюється інтонацією суму: зникають, роздрібнюються великі поміщицькі маєтки, в яких так добре пахло антонівськими яблуками.)
3. Оповідання «Сни», «Золоте диво». (Ці оповідання Іван Бунін пише напередодні революційних подій 1905 року. Селянство, доведене владою, поміщиками, неврожаями до повного зубожіння, готове повстати і боротися за свої людські права.)
4. Музикальність, ритмічність оповідань Івана Буніна. (Іван Бунін починав свій творчий шлях із поезії і ніколи не відділяв її від прози. Для нього головним було знайти в оповіданні звук, а вее інше додаєтьея еамо по еобі. Опиеи природи, звукова наповненіеть творів роблять оповідання ехожими на поезію в прозі.)
III. Оповідання Івана Буніна — це роздуми про долю батьківщини. (В оповіданнях, написаних на зламі віків, Іван Бунін передчуває грізні події, які приведуть до непоправних еоціальних зрушень. Він еуворо й різко пише про трагедію селянського життя, яке перетворює людину на звіра, про жоретокіеть і селян, і поміщиків. Пиеьменник вважає, що Роеія опинилаея в такому глухому куті, звідки вже не знайти виходу. У його оповіданнях епівіенують гармонія в природі і хаое у етоеунках між людьми.)
Похожие сочинения
|