ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 98
Гостей: 98
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 6 клас Добавить сочинение

УКРАЇНСЬКА ХАТА

І варіант

Типовим символом українців, їхнього життя, побуту є україн­ська хата. Здавна українці з великою увагою ставилися до свого житла. Хата ставилася не абиде, а в певному місці, яке ретельно обиралося майбутніми господарями хати. Будували хати з різного матеріалу. У деяких регіонах України стіни були плетені, які по­тім обмазувалися глиною і білилися. А в Центральній Україні сті­ни зводили із саману. Це така суміш глини із соломою. Якщо ж взагалі заглянути в далеке минуле, то у сиву давнину українці бу­дували свої хати із дерева або каміння. Довгий час хати взагалі ставили без фундаменту. Якщо ж подивитися на те, як розташову­вали хату, то побачимо, що хати будували на вулицю фасадом або причілком. Обов’язковим було те, що фасадна стіна була звернена на південь.

Щодо меблів, то їх у хаті було небагато. Обов’язковим хатнім атрибутом була розмальована піч, а також місце для дитячої коли­ски. Воно розташовувалося над ліжком. Також у хаті були скриня, лави. Невід’ємною окрасою і оберегом у хаті були ікони, які при­крашалися рушниками.


 

Отже, українська хата була затишною, світлою — справжнім куточком раю на землі.

II  варіант

Раніше в Україні найрозповсюдженішим видом житла була хата, причому в різних місцевостях були свої особливості. Але іс­нували і спільні риси, притаманні будь-якій домівці.

Хати будували з каміння, дерева, цегли, глини з соломою. У середній смузі країни переважали глинобитні та дерев’яні будівлі, які і зовні, і всередині білилися вапняним розчином.

Українські хати були прямокутними і складалися з двох кім­нат: сіней, які не отоплювалися, і власне хати — великого примі­щення, де й жила вся родина. Третину всього місця тут займала піч. Вона була джерелом тепла, на ній готували їжу і навіть спали, бо зверху чи збоку розташовувалася спеціальна полиця — лежан­ка. Піч обов’язково прикрашали мальовничим орнаментом, і двічі на рік його оновлювали — на Різдво й на Пасху. Поряд були поли­ці, на яких зберігали миски, горщики, глеки, казани.

Біля вікна ставили лаву та стіл. Один з кутків називали «чер­воним» чи «покуттям», там вішали ікони та образи, прикрашали вишитим рушником та квітами. Ще в одному кутку у скрині збе­рігалося сімейне майно — одяг, гроші, прикраси.

Підлога була глиняною чи з дощок, її завжди чисто вимітали. Дах укривали соломою, а в заможних родинах — черепицею. Вікна закривалися ставнями, на яких малювали охоронні знаки від нечи­стої сили.

Вхід дЬ хати розташовувався посередині стіни, яка виходила на вулицю. Перед дверима робили ґанок із кількох східців та призь­бу. Іноді хату і зовні прикрашали орнаментом з рослинними моти­вами чи підмазували кольоровою глиною — жовтою, червоною. На­вкруги житла насаджували садочок і квіти, а паркан робили з лози. Отакою була раніше українська хата.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 6 клас | Добавил: 00dima (06 Февраля 2013) | Обновлено | Просмотров: 3423 | Рейтинг: 1.0 /1
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2019
Хостинг от uCoz