ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 7 клас Добавить сочинение

До свободи завдяки боротьбі (за віршем Т. Шевченка Заповіт»)

Заповіт — це висловлення останньої волі людини щодо майна, сім’ї. Запо­віт же митця, письменника — це ліричний твір, в якому той висловлює наро­дові свої бажання не лише особистого, а й громадського, суспільного характе­ру. Який же «Заповіт» Тараса Шевченка? Відомо, що поет написав свій твір, будучи тяжко хворим. Прийшла невесела думка, що це, може, останні години життя. І якщо це смерть, то треба сказати людям останнє слово. Нелюдськими зусиллями і ослаблими руками Т. Шевченко написав перші такі страшні для молодої людини слова:

Як умру, то поховайте Мене...

Але не тільки хвороба стала причиною написання «Заповіту». Насправді ж вірш був спричинений умовами життя країни в ЗО—40-х роках XIX ст. Відвідав­ши Вітчизну, проїхавши сотні сіл, він чув відгомін селянських повстань по Україні. Побувавши в панських палатах і в мужицьких хатах, він побачив, що пани влаштували собі рай, а селянам — пекло. Тому вірш — це своєрідний заклик до свободи через боротьбу.

Перші слова «Заповіту» вражають своєю простотою, навіть буденністю. Неначе батько зібрав своїх синів перед смертю і лагідно, спокійно, без жалю і зітхань, як колись загадував їм чергову роботу, ншгі просить з ледь помітною зажурою похова­ти його, як годиться. Але в цій простоті — глибина думки й образу. Кількома звичайними словами намальована ціла картина: перед нами Україна, широкопо­ла, до болю мила батьківнщна. Вчитуєшся в ці рядки, відчуваєш себе господарем цієї краси, цієї величі й усвідомлюєш відповідальність за долю рідної Вітчизни. Так пробуджується в людині патріотизм, її національна гордість.

Далі, у наступних строфах поет уже не думає ні про себе, ні про свою можливу смерть, а лине думою і турбується за долю рідного народу, його майбутнє. Відчува­ється хвилювання автора. Якщо станеться так, що Дніпро «понесе з України у синєє море кров ворожу», тобто коли будуть знищені усі кати його народу, а люди стануть вільними і шцсливими, він готовий линути з вдячності до Бога і молитися йому.

Т. Шевченко звертається до рідного народу з наказом-порадою:

...вставайте.

Кайдани порвіте І вражою злою кров’ю Волю окропіте.

Рядки ці — кульмінація думок поета, вибух пристрасті, його найзаповітні- ше бажання, здійсненню котрого він віддав усі сили і помисли. Це програма життя поета. Він хоче, щоб після смерті здійснилась його мрія: народ став вільний. Тарас Шевченко прямо говорить народові, що порвати кайдани неволі можна шляхом збройної боротьби, в якій проллється кров. Але це буде справед­лива війна. Епітети «вража зла кров» вказують прямо, що йдеться про тира- нів-царів, панів-кріпосників. Інакше пани ніколи не віддадуть своєї влади.

В останній строфі особисті і громадянські мотиви зливаються в один. Після емоційного спалаху-заклику відчувається перехід до інтимного світу поета, його мрій. Він упевнений, що народ збудує нове суспільство — «велику сім’ю, вольну, нову». Це суспільство буде відмінним від існуючого, бо люди в ньому будуть вільними.

І от у цьому прекрасному суспільстві, за яке боровся і страждав поет, нехай не забудуть його. Хай інколи мати-Вітчизна згадає «незлим тихим словом» свого вірного сина.

Мрії великого Кобзаря здійснилися. Виконано особисте прагнення поета. Чернечу гору названо Тарасовою, і нема такого дня, щоб до могили безсмертно­го сина українського народу не приходили відвідувачі. Україна стала вільною, незалежною державою. Я вірю, що ми, молоде покоління, гордо понесемо у світ високе звання українця, ніколи не забудемо, хто ми і «яких батьків діти».Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 7 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 711 | Теги: БОРОТЬБІ, свободи, ссЗаповіт, віршем, Завдяки, Шевченка | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz