ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 8
Гостей: 8
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 7 клас Добавить сочинение

Образ Івана Сулими з оповідання А. Кащенка «Над Кодацьким порогом»

Андріан Кащенко створив цілу серію історичних оповідань про національ­них героїв українського народу, славних лицарів запорозького козацтва. До них належить оповідання «Над Кодацьким порогом», головним героєм якого є славний український гетьман Іван Сулима.

Велична й могутня була постать запорозького ватажка. Засмагле вітром обличчя з великими блискучими очима та пишними над ними бровами відбива­ло завзяття; довгі вуса і славний оселедець прикрашали його сміливе й спокій­не обличчя. А срібна булава, що виблискувала у дужій руці, нагадувала всім про владу запорозького отамана. Нелегкий та героїчний був його шлях до слави.

Ще козаком Сулима разом із Сагайдачним брав Каору, Трапезунд. За свої молоді роки придбав Іван великого войовничого хисту й завзяття. Він ходив у походи проти турків. Під час такого походу потрапив у полон. Його, як свого найлютішого ворога, яничари віддають на військову галеру, прикувавши лан­цюгами до лави та гребка. Чимало років тяжкої турецької неволі не зломили Івана Сулиму. Він не втрачає надії на визволення. Сулима здійснює свій намір тоді, коли відбувся морський бій турків із італійцями на Середземному морі. Він розбиває кайдани, звільняє товаришів-невільників і бере в полон триста турків разом із військовою галерою. Відваги йому не позичати. За всі прини­ження, що їх зазнав Сулима в полоні, він відплачує сповна: військову галеру з трьомастами турками-бранцями дарує Папі Римському. Слава про Івана Сули­му розійшлася по всьому світові.

Іван Сулима — досвідчений воїн, мудрий, розважливий, добре володів тех­нікою бою. Козаки його поважали за чесність, справедливість, мужність і неза- плямовану людську гідність. А головне те, що йому довіряли, бо він дуже добре знав, коли і як краще зненацька напасти, захопити ворога.

Щоб зруйнувати польську фортецю Кодак, яка розділяла український при­гноблений народ з вільним запорозьким козацтвом, потрібно мати велике озбро­єне військо. Для цього необхідні кошти. Тоді кошовий отаман вирішує піти на Азов. Яничари, побачивши козацькі чайки, влаштували стрілянину, щоб пото­пити своїх супротивників. Думаючи, що потопили запорожців, турки пішли спати. А тим часом в темряві нечутно посунули козацькі чайки. Що не кажіть, а мудро повів своє славне військо у самісіньке лігво ворога Іван Сулима. Та й мужності і винахідливості йому не позичати. Побачивши у морі військову га­леру турків, кошовий розставив свої чайки так, що вони ховалися од галери у сяйві вечірнього сонця. Завдяки сміливості та військовим хитрощам отамана ворожа галера була захоплена, козаки-невільники звільнені, а яничари загна­ні у замок і розбиті.

Здобувши перемогу на Азові, озброївшись, Сулима веде своє військо на Кодаць- ку фортецю, щоб показати бій за справжніми правилами військового мистецтва. Відбулася битва не на життя, а на смерть. Непоборна фортеця не вистояла проти війська гетьмана. Перший рубіж славний отаман пройшов. Сулима розумів, що треба виаволити рідну неньку-Україну з неволі, відстояти честь свого народу, захио тити православну віру від загибелі. Він веде своє військо проти пана Конецпольсь- кого. Чесний, відвертий, звик довіряти і вірити, хіба міг Іван Сулима передбачити зраду старшини реєстрових козаків? Звичайно, ні, бо все було так добре, ш;о перед­бачити ш;ось погане ніхто не міг. Зрада призвела до загибелі славного гетьмана. Його було викрадено і відправлено до Варшави. Не страхався смерті славний ко­зак, але не зміг змиритися з тим, ш;о гине не в бою, а через зраду своїх і від руки ката. Сулима помер з гордо піднятою головою і з надією в серці: розбрат між україн­цями й зрада минуться і між ними запанує єднання.

Мрія гетьмана здійснилась через двадцять років. Усі козаки одностайно ста­ли за права й волю свого народу під керівництвом Б. Хмельницького. Відвага гетьмана Івана Сулими назавжди залишилась у пам’яті наш;адків. Живий сві­док тих подій — Кодацький поріг — і досі тужить за дітьми волі та співає про майбутнє. Твір А. Каш;енка не тільки розповідає про героїчні подвиги козацт­ва, але й вчить нас любити свою землю, бути мужнім, як наші далекі праш;у- ри — славетні запорожці.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 7 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 776 | Теги: Івана, Оповідання, Сулими, порогом, Кодацьким, Образ, Кащенка | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz