Прометей — це герой давньогрецької міфології, титан, казкова істота, напівбог, який усупереч волі головного бога Зевса викрав з неба вогонь і дав його людям. За це Зевс жорстоко покарав героя. Він прикував його до стрімкої скелі в кавказьких горах, і орел щовечора шматував тіло героя. Але воно над ранок загоювалося, щоб муки тривали вічно.
Давньогрецький письменник Есхіл, один із найдавніших драматургів світу, присвятив титану трагедії «Прометей прикутий» та «Звільнений Прометей». Прометея ще називають найблагороднішим святим і мучеником, бо саме в його образі найяскравіше втілено дух борця, прагнення віддати своє життя заради щастя інших людей.
Не випадково до образу Прометея зверталося багато письменників усіх часів і народів — Байрон, Шеллі, Ґете. Використовували образ Прометея у своїй творчості й українські письменники, зокрема Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка.
Великий Кобзар ототожнив з образом Прометея волелюбні кавказькі народи, які героїчно боролися проти російського самодержавства.
Споконвіку Прометея Там орел карає.
Що день Божий добрі ребра Й серце розбиває.
Розбиває, та не вип’є Живущої крові, —
Воно знову оживає І сміється знову, —
писав Тарас Шевченко в поемі «Кавказ».
Іван Франко в образі Прометеєвого вогню втілив могутню силу художнього слова.
Поет у вірпіі «Лісова ідилія» пипіе, що самі собою слова — це полова. Проте коли в словах є вогонь, то вони стають безсмертними і чудодійними. І. Франко такі слова порівнює з Прометеєвим вогнем.
Леся Українка створила філософську драматичну поему «В катакомбах». Змістом її є гостра суперечка між мракобісом-єпископом, який проповідував рабську покору, та рабом-неофітом, що шукав правди й волі. Раб-неофіт пристрасно проголошує:
Я честь віддам титану Прометею, що не творив своїх людей рабами, що просвітив не словом, а вогнем, боровся не в покорі, а завзято, і мучився не три дні, а безвіку, та не назвав свого тирана батьком, а деспотом всесвітнім, і прокляв, віщуючи усім богам погибель.
Я вслід його піду.
Образ Прометея символізує найчастіше непокору, незламність, життя, віддане людям. Цим він приваблював і приваблює митців — письменників, художників, скульпторів, музикантів. До образу Прометея звернувся й Андрій Малишко, коли взявся за героїчну тему подвигу нашого народу в роки Великої Вітчизняної війни. Він написав одну з найкращих своїх поем — «Прометей». Поет змалював образ русявого нескореного розвідника, який, як і міфічний Прометей, віддав своє життя за щастя інших.
Вогонь! Це щедрий дар небес, без якого людині не жити. І водночас це ненависний лютий вогонь, у якому горіли села й хліба, який спалив того русявого хлопчину. Це вогонь страждань і незмірного горя, вогонь війни. І все-таки хай славиться Прометей, що приніс вогонь людям!
А цей русявий смоленський юнак, що увібрав у себе так багато від тих, кого палили фашисти на багаттях і в крематоріях, вішали на шибеницях!? Хіба він дав людству менше від казкового Прометея? Та про нього, русявого Прометея, солдата-розвідника, сказав своє слово у поемі поет-воїн Андрій Малишко. Бо вбачав у цьому свій обов’язок перед Україною і перед тими, хто, захищаючи її, не повернувся додому.
Мені здалося, що то я
Стою, горю й душа моя.
Моя надія опівночі
Згоряє, б’ється і тріпоче,
Пливе, як неба течія...
О мій русявий Прометею,
Загублений в ночах війни!..
Двадцять п’ять століть минуло від часу першої літературної обробки легенди про титана Прометея. Кожен із митців відтворював образ Прометея, виходячи з умов свого часу, національних особливостей, з особистих уявлень. Але з кожним новим тлумаченням міфу первісні обриси бліднули, відходили на другий план. Прикутий до скелі Прометей стає символом видатної могутньої особистості, іцо виконує своє призначення. Вона долає різні перешкоди і гніт, виконує свою місію неухильно, не зважаючи навіть на невдячність народу.
Похожие сочинения
|