ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 7 клас Добавить сочинение

Сенс порівняння долі автора і хмар у вірші М. Ю. Лєрмонтова ссХмари»

... Квітень 1840 року. Петербурґ. Будинок Карамзіних. У вітальні, як зав­жди, розмови, сміх, лунає музика. Невисокий темноволосий офіцер стоїть біля вікна, ш;о виходить до Літнього саду, відгородившись від усіх зеленою завісою портьєри. Його чорні очі гнівно блиш;ать, чоло прорізала глибока зморшка. Пальці нервово крутять якийсь папірець, губи ш;ось шепочуть.

Ось і все. Столиця, знайомі, бесіди-сперечання до світанку, літературно- журнальна круговерть, театри, люба бабуся — все закреслено рядками наказу залишити Санкт-Петербурґ за сорок вісім годин. «Надменньїе потомки извест- ной подлостью прославленньїх отцов» все зробили, ш;об вислати його із столи­ці. Залишилося тільки вислати із життя.

Як він любив Кавказ у дитинстві! Як ловив себе на тому, ш;о чує мелодію гір, говірок швидких, бурхливих річок! Як відпочивав серцем на безмежному просторі серед блакитно-сірого амфітеатру вершин, з мохнатими папахами лісу на схилах, з блискучо-білим Ельбрусом на обрії!

Справа навіть не в тому, ш;о війна: йому не позичати хоробрості й витрим­ки, він звик до аскетизму бівуачного життя. Просто він за покликанням сво­їм — не військовий. Він поет, драматург, прозаїк, художник нарешті. Він тво­рець. І тому його місце тут. Тут вирує життя, тут світ, де не всі, звичайно, розуміють та цінують його, дехтось, мабуть, із знайомих до цього височайшого наказу руку доклав... Але тут — його герої. Може, саме завдяки їм він не почуває себе самотнім на батьківш;ині, з якої висилають за сорок вісім годин.

...Сірі хмарки пливуть по блідому петербурзькому небу. Вітер несе їх на південь. Незабаром і він...

І знову, мов хтось торкнув невидимі струни, ш;ось зазвучало, заспівало в ньому:

Тучки небесньїе, вечньїе странники!

Степью лазурною, цепью жемчужною

Мчитесь вьі, будто, как я же, изгнанники.

С милого севера в сторону южную.

Что же вас гонит: судьбьі ли решение?

Зависть ли тайная? Злоба ль открьітая?

Или на вас тяготит преступление?

Или друзей клевета ядовитая?

Він все це на собі випробував, усього дістав сповна. З того часу, як відкрито підняв прапор, що випав з рук Пушкіна, як прийняв від нього естафету правди­вості й мужності, без якої, твердо впевнений, бути творцем не можна. Він з юнацтва омріяв, обрав собі таке життя, білим парусом припливши у море поезії:

А он, мятежньїй, просит бури.

Как будто в бурях єсть покой...

Він і зараз не шукає спокою. Хіба що тільки волі, права вільного вибору свого місця на батьківщині. Нехай знову страждання, наклепи, нехай бороть­ба. Його шлях буде таким всюди. Він вартий, щоб мати ворогів, бо це спільні вороги — його власні та його Вітчизни.

... Сірі хмарки вже промайнули на блідому небі. Вітер відніс їх далеко. Може, вони й забули вже стрункі стріли петербурзьких вулиць, урочистість майданів. Літнього саду, темні хвилі Неви... Може, вони розлетілись на шмат­ки, й утворилось щось нове і пливе десь у іншому напрямку:

Вечно холодньїе, вечно свободньїе,

Нет у вас родиньї, нет вам изгнания!

Він хитнув головою та посміхнувся. Його поезія, його муза саме підказала відповідь. Раз його висилають, раз він відчуває це — значить, є у нього Батьків­щина. Значить, життя триває. Він ще буде жити, писати, боротися.

... Залишалося ще ЗО годин. А до липня 1841 року — рік і три місяці.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 7 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 776 | Теги: долі, вірші, Сенс, Хмар, ссХмари, автора, Лєрмонтова, Порівняння | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz