ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 8
Гостей: 8
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Аналіз історичної пісні «За Сибіром сонце сходить»

Існує близько сорока варіантів пісні про Устима Кармалюка — легендарного ватажка селянських загонів, які боролися проти панського гніту. Знущання з крі­паків були такі, що терпіти не вистачало сил, тому багато селян тікали від па­нів. Устим Кармалюк теж утік, зібрав загін «славних хлопців» і став відновлювати справедливість — у багатих забирати, а бідним віддавати. «Отак гроші поділивши, я гріхів не маю», — казав він. Кармалюка кілька разів ловили, карали, засилали до Сибіру, але він щоразу тікав і продовжував свою справу. Проте не відчував себе щасливим, адже, хоч і «не в кайданах, а все ж не на волі», не бачив жінки й ді­тей, не мав хати.

Твір оспівує людину, яка намагається відновити справедливість для інших (Ви на мене, Кармалюка, Всю надію майте!), не переслідуючи ніякої корисливої мети.

У героя історичної пісні є прототип з тим самим прізвищем та ім’ям. Відо­мо, що протягом 23 років боротьби проти поневолювачів-панів повстанські заго­ни Кармалюка здійснили понад 1 тис. нападів на поміщицькі маєтки. Захоплені у поміщиків гроші та майно роздали селянській бідноті.

За словами тих, хто знав або бачив Кармалюка, Устим не любив розбійників, сильно карав даремних злодіїв. Житель села Гуменці — Мисливський згадував, що одного разу Кармалюк відібрав багато золота у місцевого здирника і роздав бідним, обірваним жінкам, які йшли по дорозі. На прощання сказав: «Беріть зо­лото, хай діти ваші вдома не плачуть... Як мене десь вб’ють, споминайте Карма­люка...». Так і сталося: для боротьби з повстанцями російський уряд у листопаді 1833 р. створив так звану Галузинецьку комісію — щодо заворушень в Літинсько- му, Летичівському та Ольгопітьському повітах Подільської губернії. Кармалюка вбив із засідки шляхтич Рутковський у 1835 році.

Образ Кармалюка у пісні має трагічні нотки. Його риси типові для лицаря- захисника з народної пісні: наполегливий, безстрашний, цілеспрямований, надій­ний, справедливий, волелюбний. Він знедолений і безпритульний. У пісні цей факт увиразнюється за допомогою порівняння: «А мене, Кармалюка, Як звірюку гонять».

Серед художніх засобів, використаних у творі, багато епітетів (славні хлоп­ці, світ великий і розкішний), інверсій (Повернувся я з Сибіру), вигуків (Ой, чи їде, чи хто йде, треба його ждати. Ой, прийдеться Кармалюку Марне пропадати).

Дослідники часто порівнюють Кармалюка з іншим народним героєм — Робі­ном Гудом, ватажком лісового братства з Шервудського лісу. Дійсно, вони мають спільне: обидва — вигнанці, змушені переховуватися, обидва відібране в багатих віддавали бідним. Вони — захисники бідних і знедолених людей від несправед­ливості, сміливі, шляхетні, мають почуття власної гідності та справедливості. Але доля українського народного героя, мабуть, більш трагічна.

Устим Кармалюк один з тих, хто наближав часи нашої незалежності, допома­гав пригнобленому народу вистояти і перемогти. І через це його образ ніколи не потьмяніє у народній пам’яті і буде жити у пісні.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (30 Апреля 2016) | Обновлено | Просмотров: 1752 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz