ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Два кріпаки (за байкою «Пан та Собака» П. Гулака-Артемовського)

Багато наших письменників зверталися до теми кріпацтва на Україні. Май­же всі вони відчували на собі, що таке кріпацтво. Гулак-Артемовський, працю­ючи приватним учителем сина одного помішика, часто вислуховував догани від пана за найменшу провину і бачив, як карають биттям дворових кріпаків. Це й надихнуло поета на створення байки «Пан та Собака».

Тяжко жилося дворовим кріпакам у злих панів, а особливо новачкам, які ще не знали вдачі своїх панів, їх карали за усякі дрібниці, як той Рябко, що весь час хотів піддобритися до поміщика, але той і коли треба, й коли не треба виливав свій гнів на «крайньому». Може, Рябко врешті-решт і пристосується до панських порядків, як, приміром, Явтух, що все робить так, щоб його не зневажали «твари- ни-селяни» і любили пани.

Коли пана немає, Явтух розмовляє з Рябком як з братом, дає дружні пора­ди, а коли присутній пан і треба вислужитися, цей бувалий служака миттєво перевтілюється на наглядача: грубо розмовляє з Рябком і, коли визнає за по­трібне, б’є. Коли з Рябка вибили всю віру в правду, він ніби прозрів: убогий кріпак побачив, що як би він не розпинався, все одно панові не догодиш, а значить треба завжди зважати на настрій пана і брати приклад з Явтуха.

П. П. Гулаку-Артемовському було важко написати подібний твір, що мав та­кий скандальний зміст та ще й був написаний українською мовою — перший же цензор не пропустив би його у широкий світ. Тому поет вдався до форми байки.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 708 | Теги: кріпаки, байкою, Гулака-Артемовського, собака | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz