ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Протест проти рабської моралі українців у поезіях Степана Руданського

Літературна діяльність Степана Руданського охоплює двадцятиріччя — від початку 50-х до 70-х років XIX ст. Її можна умовно поділити на три періоди: кам’янець-подільський, петербурзький і ялтинський. Творчий розквіт поета припадає на другий, петербурзький, період. Саме тоді провідними у нього ста­ють громадянські мотиви. Саме тоді були написані твори високого громадян­ського звучання, в яких поет підносить ідею стійкості, мужності («Нехай гнеться лоза»), висловлює надію на те, що прийдуть «дивні роки», коли

Зерно поспіє І заколосяться поля,

І верне нам за піт кривавий Із лишкою свята земля.

«Гей, бики!»

Про тяжку долю під невільної люд ини розповідає поет устами матері-кріпачки в одному з найкращих своїх творів «Над колискою». Звертання матері до сина схожі на народні голосіння та колискові пісні. Мати над колискою виливає свою тугу, передбачаючи тяжку долю свого сина.

Будеш цілий вік, як той чорний віл,

У ярмі і в неволі.

в уяві матері постає картина майбутніх поневірянь її сина спершу на пан­щині, потім у солдатах. Устами матері поет передає думи поневоленого народу, в якого відбирають його духовний скарб — рідну мову:

І приказ дадуть — мову рідную На чужую зламати...

У вірші поет висловлює протест проти соціального і національного гноблен­ня, виступає на захист прав поневоленого українського народу, його мови, зви­чаїв, духовних скарбів.

Поет страждав від рабського підневільного становиш;а рідного народу. В багатьох його поезіях звучить протест проти визискувачів. В уста Богдана Хме­льницького («Пісня про Хмельницького») поет вкладає звертання до народу:

Не гнути нам шиї, козацькії шиї під тяжким залізним ярмом!

Прославляючи громадянську мужність борців за народне шдстя («До дуба»), поет в алегоричному образі лози засуджує тих, хто покірно мириться зі своєю долею:

І без слави, в багні.

Як трава, зігниє.

Протест проти рабської моралі, заклик до відстоювання людської гідності звучить у поезії «Наука». Мати, виряджаючи сина у світ, радить йому бути покірним, схилятися, як билиночка, стелитися, як рядниночка, перед панст­вом. «Спина з похилу не іскорчиться». Зате сподобається панам його покір­ність і приймуть вони його до себе як рівного. Закупається син в сріблі-золоті і розпрош;ається з батьківським полем.

Батько заперечує пораду матері про покірність, звертаючись до сина, радить йому придивлятися до життя, поважати працю, не хилитися перед трутнями, а мужньо захиш;ати гідність людини:

Тоді з світом ти Порівняєшся,

В добрі-розумі Закупаєшся.

Порада батька з вірша «Наука» — це звертання самого поета до свого наро­ду із закликом не схилятися перед поневолювачами, зберігати власну гідність.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 691 | Теги: Протест, моралі, Руданського, Степана, Проти, українців, поезіях, рабської | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz