ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

Вболівання про стан народної освіти за творами Б. Грінченка

Більше працював, ніж жив.

Б. Грінченко

Мабуть, ЦІ слова найкраш;е розкривають складність учительської професії, яку з власного досвіду знав Борис Грінченко, бо віддав їй понад десять років життя.

Турбуючись про освіту народу, не відриваючи її розвитку від розв’язання соціальних проблем трудяш;их, Грінченко порушував питання злиденного ма­теріального становиш;а учителів земських шкіл, висував вимогу навчання рід­ною мовою. Є у його доробку й роздуми про особистість народного вчителя та його взаємини з учнями.

Автобіографічні мотиви простежуються в образі безневинного сільського вчи­теля Василя Дмитровича з оповідання «Непокірний». Письменник створює відво­ротні портрети тупих, обмежених багатіїв, у лабети яких потрапив учитель. Вияв­лено було «пропаганду» й звільнено зі школи з багатьох причин: тому, ш;о він не приятелює зі «статечними» господарями, а прихиляється до бідноти та розмовляє «по-мужичому»; тому, ш;о ночами читає книжки (не інакше, як заборонені, раз ночами) та грає у м’яча з дітьми, ш;е й підгодовує їх на свій кошт; тому, ш;о, маючи «кумедні домагання» ш;одо упорядкування примщення школи, «у клявзи пуска­ється» — пише скарги до земської управи. Зрозуміло, ш;о проти подібних звинува­чень чесний та нщрий просвітник виявився безсилим: хоч як мужньо він боровся, «але ж похитнути незламність духу сільських трударів не міг».

Майстерно показав письменник й «члена учіліїщюго совєта» Куценка в опо­віданні «Екзамен». Прибувши на екзамен у сільську школу, ця «значна особа», котра була волосним писарем, а тепер пішла «угору», стала власником крамни­ці в повітовому місті, наганяє страху і на вчителя, ш;о потерпав від «компетент­ної» перевірки, і, звичайно, на дітей, ш;о «сиділи білі, як крейда». Вдало увира­знює цей переполох образ одного з найменших учнів, який сховався у куток ш;е до приїзду Куценка, а коли той почав гримати на вчителя, затрусився від пла­чу. Дитина перелякалася, слухаючи окрики, ш;о вчитель «нічего не дєлал», ш;о діти «нщтать не умєють». Що ж стосується рівня «інтелекту» самого перевіря­ючого, то дізнаємося про нього у процесі саморозкриття персонажа: «А арихме- тику, особливо арихметику, щоб знали. Потому, арихметика, — то велика на­ука!» — і показуючи великість «арихметики» яко науки, пан підняв угору проти неба пальця і штрикнув їм у повітря».

Відірвану від народних джерел, і зокрема від рідної мови, систему освіти Б. Грінченко викрив у оповіданні «Дзвоник». Юна героїня Наталя, яку «добрі люди» з села помістили в міський сирітський дім, втрачає власну живу душу і перетворюється на автомат — настільки було вбито в ній волю та здатність мислити. Спрацювала тут система нівеляції природних, здорових начал у ди­тині. Символом повсякчасного нагадування про непотрібність усіх поетичних рис, дарованих людині від народження, став ... дзвоник. По шістнадцять разів дзвенить він протягом дня, і Наталі вже здавалося, що «вона й не живе. Вона слухається — дзвоника», який забирає у неї волю.

Тема природного, нічим не скутого розвитку особистості належить до тих, якими постійно цікавився Б. Грінченко. Майстерно розкриває письменник без­захисність та вразливість людської душі в оповіданні «Каторжна». Цей актуаль­ний для всіх часів мотив звучить і в оповіданні «Украла», де мудрий учитель Василь Дмитрович зробив усе так, щоб у голодної дівчини Олександри, яку впіймали на крадіжці їжі, не травмувалася душа, щоб не виросла з неї ще одна «каторжна».

Доля вчителя невіддільна від школи, від характерів та вчинків його учнів. Частіше тільки через роки помітні наслідки роботи вчителя.

Цю ідею письменник підносить у поетичному творі «Хлібороб»:

Скільки поту свого я пролив.

Скільки сили я там положив!

Та дарма! Бо поорана нива Пам давала багатії жнива:

Я не дурно невтомно робив...

Справді, «багатії жнива» у видатних трударів на ниві рідної освіти! Здійс­нилася натхненна і пристрасна віра Б. Грінченка: «Мої діти зберуть урожай...»Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 818 | Теги: Грінченка, Вболівання, освіти, народної, Стан, творами | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz