ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входа



Статистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 8 клас Добавить сочинение

ЗАСОБИ ЗМАЛЮВАННЯ ОБРАЗУ ГЕРАСИМА КАЛИТКИ В КОМЕДІЇ "СТО ТИСЯЧ"

I варіант

Герасим Калитка — відомий образ багатія-здирника, зажер­ливого шахрая в творчості І. Карпенка-Карого. Драматург розкри­ває цей образ правдиво, вдаючись до таких засобів змалювання, як монолог самого персонажа, характеристик, які дають йому інші пер­сонажі, діалоги. Все це дозволяє не лише уявити Калитку, а й ви­крити його негативні риси.

Почнемо з того, що прізвище Калитка говорить про сутність цієї людини: жадоба, ненаситність у багатстві. Калитка — це уза­гальнений образ таких же «хазяїнів», які втрачають усе людське у гонитві за збагаченням. З перших рядків ми дізнаємося про те, які думки непокоять Герасима Калитку. Живучи не в бідності, він зазі­хає на добро інших, заздрячи Жолудю, нарікаючи на невезіння; го­ворить про те, що таку силу грошей можна заробити лише нечес­ним шляхом. Даючи характеристику своєму конкуренту, він ви­значає свою суть, бо як же інакше можна охарактеризувати людину, коли її життєвим кредом є — «Лупи та дай!»

Свій власний шлях до збагачення Герасим прокладає так, що він мусить недоїдати і недопивати. Жадібність, скупість, ненаситність у грошах представлена автором у позиції господаря Калитки: ні світ ні зоря він всіх примушує працювати, пильнуючи, аби робітники зай­вого не з’їли. Користолюбство Г. Калитки проявляється у його намі­рі одружити сина з донькою багатія Пузиря: «Мені треба невістку з приданим, з грішми». Його не хвилюють людські почуття, він забу­ває про те, що у світі є любов, кохання, бо на першому місці для нього — гроші. Калитка знущається над своєю дружиною, яка весь день пра­цює не покладаючи рук, а у свято не має права навіть узяти коней, щоб поїхати до церкви. А коли дружина лається з ним, Калитка б’є її. Це вже є підтвердженням того, що людина деградує. Скупість проявля­ється у всьому: обіцяючи дати якусь суму робітникові, Г. Калитка вдає, що забув про обіцянку. Змальовуючи сцену купівлі фальшивих грошей і розповідаючи про результат цієї махінації, драматург підво­дить читача до остаточної характеристики цього образу. Торгуючись із кумом Савкою, Г. Калитка виймає ножа з-за халяви... Справу про­грано — і він втрачає бажання жити, нарікаючи на долю: «Краще смерть, ніж така потеря».

Таким чином, основними засобами змалювання в комедії «Сто тисяч» образу Г. Калитки є гумор і сатира.

II варіант

Герасим Калитка — головний персонаж комедії Карпенка- Карого «Сто тисяч». Вже в першому монолозі Калитки вимальову­ється особистість, може, не дуже приваблива, проте непересічна. Від­чувається, що перед нами людина енергійна, діяльна, цілеспрямова­на, його монологи завжди місткі за змістом, думка працює напруже­но й оформлюється в точних, яскравих, образних словах. Його лю­бов до землі не щира, не безкорисна. Калитку радує лише та земля, яка йому належить, і він хотів би загребти її у свої руки якомога більше.

Безперечно, Калитка досконало знає селянське господарство, розуміється на землі. Угіддя Смоквинова не дають йому спокою, бо то ласий шматок, не розпаханий, і рибний ставок є. Однак це лише один бік характеру Герасима. Про землю він подбає, коней нагодує й побереже, а ось наймитів не пожаліє, експлуатує нещад­но і тримає напівголодними. Справжній хазяїн не може не ціну­вати чесної праці інших. Хіба можна вважати добрим господа­рем людину, яка думає лише про своє збагачення, якій вигідно, щоб навколо люди біднішали?

Автор, якому в драматичному творі не надається слово, все ж знаходить засоби, щоб виявити своє ставлення до персонажів. Не випадково виникає й порівняння Герасима зі свинею. Можна пові­рити, що Копач не мав наміру ображати господаря, автор же завдя­ки такому прийому «знижує» у свідомості читачів образ Калитки.

Неважко здогадатися: драматург осуджує не багатство, а шляхи збагачення, які використовує Калитка. В гонитві за грошима він відкидає такі поняття, як сумління, справедливість, честь, переступає через християнські заповіді, не зважає на людську біду, ошукуючи навіть близьких йому людей. Охоплений жагою будь-що збагати­тися, Калитка врешті-решт наважується на злочин. Куркулеві про­понують дешево купити необмежену кількість фальшивих грошей.

Але зробившись жертвою шахраїв, Калитка мало не повісився. Утрата грошей, крах надії швидко розбагатіти знецінюють для ньо­го життя.

Головний герой п’єси не викликає жалю. Нищівна втрата, якої він зазнав, є закономірною, бо на одного хитрого знайдеться десять хитріших.

 



Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 8 клас | Добавил: 00dima (13 Февраля 2013) | Обновлено | Просмотров: 25607 | Рейтинг: 4.8 /4
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz