ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Антикріпосницька спрямованість повісті Марка Вовчка «Інститутка»

Л щоб збудить

Хиренну волю, треба миром,

Громадою обух сталить.

Та добре вигострить сокиру —

Та й заходиться вже будить.

Т. Г. Шевченко

Кожного разу після прочитання літературного твору тривалий час перебуваю під враженням вщ подій, вчинків і характерів літературних героїв. Образи багатьох з них залиніаються в пам’яті як найвищі взірці благородства, мужності, витривалості.

Таким ідеалом для мене стали герої повісті Марка Вовчка «Інститутка». Устина і Катря, Прокіп і Назар готові дорогою ціною, навіть своїм життям заплатити за волю; вони є живим втіленням волелюбного характеру україн­ського народу, його мужності, віри в світле майбутнє. Автор нагадує про одві­чні традиції боротьби народу за волю, закликає виступити із зброєю за неї, оспівує непереможність визвольного руху.

Символом волелюбності виступає в повісті проста селянська дівчина — Усти­на, антиподом волелюбності виступає панночка. Марко Вовчок аристократиз­мові походження протиставила аристократизм духу.

Письменниця з великою правдивістю змалювала тяжке становище кріпаків і викрила та засудила паразитичний спосіб життя тогочасного панства. Най­краще це показано на образах Устини і панночки.

Устина — це жінка-кріпачка, яка зазнала багато горя на своєму віку. Ще з дитинства вона залишилася сиротою і виховувалася в чужих людей, а коли підросла, то її забрали до панського двору. Там Устина відчула весь тягар крі­посницької неволі. А тому її заповітною мрією була воля. «Коли б воля, заспі­вав би так, щоб і на селі лунало...» — говорила вона. Усе життя Устина пори­валась до волі, хоча не знала, як її здобути.

Проте волелюбність Устини пасивна, дівчина тільки мріє про свободу, покірна панам, навіть не сміє заспівати і терпляче зносить знущання розбещеної інсти­тутки. Навіть після того, як молода пані душила молоду кріпачку, а стара ще й стусонула ногою, після чого Устина цілу весну одлежала, вона не тримає зла на свого ката, тільки лагідно дивується: «Таке молоде, а таке немилосердне. Господи!» Добре серце дівчини все прошдє.

Устина щира й привітна в поводженні з людьми. Вона з повагою ставиться до бабусі-кріпачки, уважна до неї, стає на її захист, коли панночка починає бити бабусю. У місті Устина співчутливо ставиться до старенької хазяйки, допомагає їй чим може. А інститутка презирливо й зневажливо ставиться до селян-кріпа- ків і бідніших за себе, знущається з них. «Люди прокидались і лягали плачучи, проклинаючи, — пише письменниця. — Усе пригнула по-своєму молода пані».

Устина неписьменна, але в неї багатий життєвий досвід, вона спостережли­ва, може робити правильні висновки з побаченого і пережитого, добре розбира­ється в людях. Панночка, хоч і закінчила інститут, ніяких знань не придбала.

Устина спостережлива, уважна, але ще більше приваблює глибиною та щирістю почуттів. Одружившись із Прокопом, вона стає ніжною дружиною й чуйною подругою, залишається на все життя вірною своєму коханому, якого за непокірливість поміщиця наказала віддати в солдати. Зовсім інша інститутка. Випещена й розніжена, вона не здатна на глибокі й щирі почуття.

Якщо порівняння Устини з поміщицею перенести на кріпаків і панство в цілому, безсумнівною є моральна винцсть людей праці над кріпосниками. Ав­тор підкреслює: навіть освічений кріпосник залишається експлуататором.

Т. Г. Шевченко, ознайомившись з «Народними оповіданнями» Марка Вовч­ка, назвав письменницю, «обличителем жестоких людей несьітьіх». Марко Вов­чок і в інших своїх творах наголошує на тому, яким соціальним злом для люди­ни були кріпацтво, рекрутчина, показує прагнення людей до волі і боротьбу за визволення від кріпосницького гніту, звеличує борців проти гнобителів.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 811 | Теги: Інститутка, Спрямованість, марка, Вовчка, повісті, Антикріпосницька | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz