ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

««Чорна рада» П. Куліша - перший український історичний роман

Створення в 40-х роках XIX ст. історичного роману «Чорна рада» — значна подія в історії української літератури. Джерелами твору була народна твор­чість та козацькі літописи. Події, змальовані в ньому, відбуваються після смерті Богдана Хмельницького, коли в Україні загострилася боротьба за гетьмануван­ня. Претендентами на гетьманську булаву виступають представники різних політичних орієнтацій, в тому числі й представник польсько-шляхетської — Павло Тетеря. На Лівобережній Україні козацька старшина, ворожа польській орієнтації, вислала на посаду гетьмана переяславського полковника Якима Сомка. Сомко дотримувався програми об’єднання Правобережної і Лівобереж­ної України в тісному союзі з Росією і здійснював старшинську політику, нама­гаючись приборкати народні рухи. Такою політикою було незадоволене міщан­ство та незаможна частина козацтва. Вони висунули на посаду гетьмана канди­датуру Івана Брюховецького.

Ця складна політична боротьба призвела до Чорної ради в Ніжині 1663 року, на якій було скинуто наказного (тимчасового) гетьмана Сомка і обрано Івана Брюховецького. В раді, крім козацької старшини, брали участь запорожці, се­ляни, міщани («чернь»), тому її й названо Чорною радою. Невдовзі Брюхове- цький не тільки виявив зневагу до народних мас, а й став на шлях зради, за що був покараний козаками.

У цей час по Україні почалися повстанські рухи незадоволеного селянства. Значну роль у них відігравали міські ремісники, дрібне міщанство. Ці антифео­дальні рухи були спрямовані проти заможної старшини і її ставлеників — ге­тьманів. Ворогування між окремими групами козацької верхівки, боротьба між претендентами на гетьманську булаву — все це було характерним для того часу. Такі історичні події лягли в основу роману «Чорна рада».

Як художник Куліш зумів зобразити в романі багато правдивих картин з історії України. Якщо в творах багатьох попередників Кулініа виступали переважно «герої» своєї хати, своєї оселі, свого села, то герої «Чорної ради» виступають на тлі широких суспільних процесів, історичних конфліктів, грізних подій.

Заслуга Пантелеймона Куліша — автора роману «Чорна рада» — в тому, що він познайомив широкі читацькі кола з маловідомою сторінкою в історії України — добою «післяхмельниччини». Письменник відтворив дух епохи, визвольні прагнення народу, суперечливу поведінку його організаторів.

Роман «Чорна рада» був важливим явищем в нашій літературі, завдяки якому ми глибше і яскравіше узнаємо нашу історію.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 866 | Теги: роман, ПЕРШИЙ, чорна, Український, Рада, Куліша, Історичний | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz