ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 7
Гостей: 7
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Філософські роздуми Г. Сковороди про людське щастя

1 варіант

Не той щасливий, хто бажає кращого,

А той, хто задоволений тим, чим володіє.

Г. С. Сковорода

Постать Григорія Савича Сковороди у давній українській літературі — одна з найпомітніших. Він був філософом і став творцем людських душ, він був мандрівником, і цілувала трава сліди його ніг, він був співцем, і співали люд­ські душі разом з його душею, він був мислителем, і тепер відкрилися нам таємниці його заповідей, він був духовним сіячем, і проросли зерна, посіяні
його рукою. Він був Людиною. Сходив усю Україну, мандрував Європою, мав багато друзів, які вдячно називали себе його учнями.

Сковорода став найвидатніншм українським філософом, відомим усьому сві­тові. Ми маємо складати сьогодні сходи в майбутнє з творчих злетів Григорія Сковороди.

Григорія Сковороду називають народним філософом. У центрі його уваги пере­бувала проблема щастя. Вона пов’язувалася в нього із «сродною працею», яка, на тверде переконання філософа, є необхідною передумовою щастя. Вчення про «срод- ну працю» у Сковороди тісно пов’язане з його розумінням життя як театрального дійства, де люди-актори виконують свої ролі. І щоб добре зіграти, треба кожному вибрати таку роль, яка відповідає його можливостям, нахилам і здібностям.

Сковорода ставить питання про необхідність пізнати самого себе, бо від цього залежить майстерність виконання ролі, а зрештою — і щастя людини. Він був переконаний, що принцип «сродної праці» має бути в основі фундамен­ту суспільного ладу. Втілення його — єдина умова, яка забезпечить «торжество вищої моральності, миру й любові між людьми».

Цією ідеєю пройняті байки: «Пчела и Шершень», «Две курицьі», «Орел и Сорока».

Однією з найкранщх байок Сковороди є «Пчела и Шершень». У моралі автор вчить людей жити щасливо. Щастя це досягалося завдяки моральному само­вдосконаленню, душевному спокою і незалежності від пристрастей навколиш­нього світу, умінню користуватися тим, що є, не прагнучи неможливого. Однак стан душевного спокою не означав бездіяльності, навпаки. Улюблена справа — обов’язкова умова щастя. Філософ відстоює думку, що кожна Людина може бути щасливою, якщо переможе злі інстинкти волі і йтиме шляхом добра.

Однією з умов щастя є дружба, симпатія та природна доброзичливість лю­дей одне до одного.

Пошуки відповіді на питання «У чому щастя?» відбилися у 21-й пісні «Саду божественних пісень»:

Щастіе, гді тьі живеш? Горлицьі, скажите!

В полЬ ли овцьі пасеш? Голубьі, взв^тите!

О щастіе, наш ясньїй світ,

О щастіе, наш красньїй цвіт!

Тьі мати и дом, появися, покажися!

Домом і матір’ю називає щастя ліричний герой. Він намагається зрозуміти його суть. Образ щастя-пастуха, тобто звичайної праці, ще не є ствердним, але він знаменує собою пошук. Ні книжники, ні птахи не підказують, де воно. Та чи й існує взагалі?

Щастія ніт на землі, щастія ніт в небі.

Не закончилось в углі, инді искать требі.

Ліричний герой знаходить його:

Се мой любезньїй прескор скачет младьій елень,

Вьпнше небес, вьінпне гор;

Крьін мой — чист, нов, зелен.

о щастіе, мой св^т ясньїй!

О щастіе, мой цвіт красньїй!

Тьі мати и дом, ньіні вижу, ньи^ сльїшу!

Молодий олень уособлює роздуми, які підводять до висновку, що щастя — це внутрішній стан людини. Воно не живе серед Гергесенських полів, що сим­волізують недостойне життя, а воно там, де є єднання людини з природою. Так у вірші відбився філософський погляд на щастя як душевний спокій.

Цю ж тему висвітлює поет у 28-й пісні. Автор закликає читача заглибитися в себе, заглянути у свою душу. Там він відшукає свого товариша, «другу волю, яка переборе першу — «волю-ад», що символізує людські пристрасті, які вбивають справжню душу і позбавляють людину шдстя. Г. Сковорода створює образ «духов­ного меча», який має очистити душу і, перерісши в мудрість, стати на її сторожі:

Тьі един всім жизнь и радость,

Тьі един всім рай и сладость!

Убій злу волю в нас, да твой владіет глас!

Григорій Савич цінував відвертість, скромність, свободу. Часто він повто­рював, що щастя — у пізнанні самого себе, своїх нахилів, здібностей. У «Разго- ворі пяти путников о истинном щастіи в жизни» Сковорода проводить думку, що воно — в гармонійному поєднанні того, що задовольняє внутрішні духовні потреби людини, воно — «всередині нас самих»!

Глянь в сердечньїя пещерьі!

В душі твоей глагол, вот будеш с ним весьол.

Поет підкреслює, що головне в житті людини — серце; воно є «корень, солнце, глава и царь чоловіку». Сердечне задоволення, «веселість серця» є харак­терною ознакою щастя, до якого прагнуть люди. «0, сколь дорога тьі, радость сердечная!».

Філософ учив, що справжнє щастя полягає в єдності самопізнання, істини і праці.

Мрії і прагнення Г. С. Сковороди були оптимістичними, вони пройняті ві­рою в те, що настане час, коли всі люди будуть щасливі. Він мріяв про світлу долю для народу, вірив у його пробудження, у його могутній природний розум, у його сили, і цьому пробудженню й освіті простих людей він служив своїм вченням, на словах і на ділі прагнув до більш розумного і справедливого суспіль­ного устрою.

2 варіант

Григорій Савич Сковорода, видатний український поет, просвітитель, філо­соф, був міцно зв’язаний з життям народу і мріяв про щасливу долю для нього.

Людина народжена для щастя, вона повинна бути щасливою — розмірко­вує Сковорода в «Розмові п’яти подорожніх». Ми не можемо знайти щастя, поки не знаємо, в чому воно полягає.

Проблема шдстя посідає центральне місце у творчості поета-філософа різних періодів. Темі щастя присвячено значну частину збірки «Басни Харьковскія» і цикл притч, написаних у першій половині 70-х років, серед них «Розмова п’яти подорожніх», «Дружня розмова про душевний світ», «Алфавіт, чи Буквар світу».

Філософ-гуманіст був твердо переконаний у тому, що справжнє щастя лю­дини полягає не в багатстві або насолоді, не в марній славі і владі, а в розумно­му задоволенні матеріальних і духовних потреб, у душевному спокої, в корис­ній праці, яка вдовольняє потреби людини і суспільства.

У «Дружній розмові про душевний світ» автор доходить висновку, що щастя людини — в ній самій, у тому, щоб упізнати свій власний внутрішній світ, здружитися з собою, бути добрим до всіх, любити людей.

Роздуми про щастя Сковорода продовжує і в притчі «Алфавіт, чи Буквар світу». Бути щасливим — це пізнати себе, свою природу, взятися за споріднену працю, тобто таку, для якої ти народжений, яка відповідає твоїм природним здібностям і нахилам, яка приносить радість і задоволення.

Досягти загального щастя, підкреслює філософ, можна тільки завдяки пра­цьовитості. Кожна людина повинна працювати, але працювати відповідно до своїх природних здібностей.

Примусьте людину робити те, до чого несхильна її природа, — і ця людина буде нещаслива. Багато хто з людей, потоптавши природу, вибирає для себе ремесло або модне, або прибуткове, але цим вони тільки ошукують себе. Бо душу звеселяє лише споріднена праця. Коли від людини відібрати її — тоді їй смертельна мука. Ця мука позбавляє людину здоров’я, забирає бадьорість. Людина не знаходить собі місця, втрачає спокій. Для неї там лише добро, де її нема і коли її нема. Така людина жити не може і вмерти не хоче.

Щаслива людина, доводить письменник, яка здатна любити і яку люблять. Бо людина без любові — мертва. Щастя, за Сковородою, і в любові до природи, бо пізнаючи природу і себе в ній, людина зазнає радості від сприйняття прекрас­ного. Не може бути щастя без любові до рідної землі, до рідного краю. Воно тут, а не за морями.

Минуло понад два століття, як мудрий письменник Г. С. Сковорода ходив по нашій землі, але його твори не втратили актуальності і в наш час, вони навчають нас справедливості, добра, людяності, працьовитості.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 1159 | Теги: Філософські, Роздуми, Сковороди, людське, Щастя | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz