I. Специфіка творів на історичну тематику у творчості Т. Шевченка. (Твори, присвячені історичній тематиці, мають велике значення для літератури. Ці твори відрізняються художньою довершеністю, історичною достовірністю, великою художньою цінністю. Вони поєднують виклад фактів і захоплюючий сюжет. Такого ефекту автор досягає через поєднання художнього вимислу з історичним матеріалом.)
II. Твори Тараса Шевченка на історичну тематику.
1. «Гамалія». (У поемі зображено похід українських козаків на турків, полон і визволення з полону. Поема складається з трьох пісень-плачів, що наближає її до народних дум та історичні пісень. Фольклорну основу має також образ Гамалії — він нагадує нам образ козацького ватажка з народної творчості.)
2. «Гайдамаки». (Поема «Гайдамаки» присвячена Коліївщині — народному повстанню проти польської шляхти 1768 року. Найяскравішими образами поеми є Тонга і Залізняк, які втілюють образи тогочасних народних ватажків, вони наділені усіма козацькими чеснотами. Але Тонга і Залізняк — образи суперечливі та глибоко психологічні.)
3. «Тарасова ніч». (Історичною основою поеми є перемога козаків над військом польської шляхти. Ця подія відбулася 1630 року під Переяславом. Поет закликає українців не забувати свого героїчного минулого, він оспівує ватажків народних повстань, зокрема Тараса Федоровича (Трясила), Северина Наливайка. Ніч — образ символічний, він означає суспільний лад, тобто морок, що панує у політичному, суспільному житті українців. Цікавим є також образ кобзаря, який є оповідачем у поемі. Поетика твору яскрава, багата на тропи та символи, має фольклорну й історичну основу.)
4. «Іван Підкова». (Ця поема — яскравий зразок літератури про козацьку звитягу та сміливість. Автор оспівує козака Івана Підкову, зображує його справедливим і хоробрим. Іван поважає козаків-побратимів, а вони поважають його. У творі спостерігаємо також фольклорні мотиви, пейзажі, що відповідають настроєві героїв. Поема насичена тропами, паралелізмом, символами та метафорами.)
ПІ. Мета використання історичної тематики. (Тарас Шевченко часто звертався до історичної тематики. Метою таких творів є виклад історичних подій, їх переосмислення з позиції пересічного українця, переосмислення з точки зору народної моралі та загальнолюдських моральних цінностей. Такі твори не просто оповідають — вони мають глибокий повчальний зміст.)
Похожие сочинения
|