ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

«Козацькому роду нема переводу...» (за романом П. Куліша ««Чорна рада»)

П. Кулішеві належить першість у створенні історичного роману в україн­ській літературі.

Головна ідея «Чорної ради» в тому, що руїні, злим символом якої стала чорна рада, письменник протиставляє тиху гавань справедливої української держави, суспільна організація якої нагадувала б життя на хуторі Череваня.

«Чорна рада» — твір багатоплановий. Автор яскраво показує козацькі зви­чаї, закони, життя панства та простого люду, їх взаємини. Реальні герої й герої вигадані діють тут згідно з принципами романтизованої історичної легенди, де любовні пригоди переплітаються з описами суворих сторінок національної істо­рії. Тут змальовуються бурхливі події минулого країни, розкриваються сильні характери, безмежно віддані правді. Сомко, Тур, Шрам дбають про Україну. Брю- ховецький — тільки про владу. Цей разючий контраст допомагає краще зрозумі­ти конфлікт між начебто однаковими січовиками. Брюховецького можна порів­няти з хитрючим лисом. Щоб узяти в руки булаву, він не відступає ні перед чим.

Шрам же із Сомком самі склали свої повноваження представників влади.

Письменник яскраво змальовує історичну добу Запорозької Січі. Читачі по­винні усвідомити, що Запорозька Січ була першою демократичною республі­кою Свропи і всього світу. За словами П. Куліша, «Запорожжя споконвіку було серцем українським...» Автор шанобливо доводить, що Січ мала мудрі закони: «На Запорожжі усі рівні: нема там ні панів, ні мужиків, ні багатих, ні бід­них». Особливо захоплюється він законом побратимства козаків.

Найколоритнішим, найяскравішим серед козаків є образ курінного отамана Кирила Тура. Це — втілення лицарства, відваги, волелюбності, головне для нього — козацька честь. Уся його сутність протестує проти того, щоб напасти вдвох на одного. Лицарство, щирість душі Тура виявляються тоді, коли він бажає віддати життя за Сомка. Туру не сидиться на місці, він серцем лине в похід, у степ, на військову стежину.

в атмосферу епохи П. Куліш вводить читачів через образи історичних по­статей. На сторінках роману читаємо: «Як вода в Чорному морі не переведеть­ся, поки світ сонця, так і в Січі до віку вічного не переведуться лицарі. З усього світу злітаються вони туди, як орли на недоступну скелю».

Крім основних героїв, автор часто згадує про давні часи української історії, про славних лицарів: Петра Конашевича-Сагайдачного, Самійла Кішку, Моро­зенка, Наливайка та інших.

З любов’ю зображений Кулішем полковник Шрам, який був палким побор­ником об’єднання України. Шрам — особа історична. В його образі втілено почуття патріотизму. Через риси характеру полковника і свяш;еника Шрама письменник узагальнює характер запорожців-старшин, їхніх звичаїв, любові до рідної землі. «Як треба рятувати Україну, байдуже мені і літа, і рани», — говорить Шрам.

Гідний батька і його син Петро — «орел не козак». Мужність, хоробрість Шраменка вражають навіть старих козаків: «Не кожен здатен під кулями ве­лику ріку перепливати».

Втіленням громадянського сумління в романі виступає Божий чоловік — сліний старець — кобзар. Це романтичний образ людини зрілої національної свідомос­ті, котрий у моральному плані стоїть виш;е від козацької верхівки. Цей кобзар- патріот виконує думи та історичні пісні особливо натхненно, ш;е й виліковує рани козакам. Автор пише, ш;о «душа його жила не на землі, а на небі».

Яскраво описується завзятий січовик, батько Пугач, який одстоює демократич­ну козацьку республіку. Запам’ятовується він найперше своїм правдолюбством. Коли Кирило Тур зганьбив запорозький звичай. Пугач найсильніше лупцює його. Не боїться Пугач і Брюховецького, промовляючи до нього мужнє слово: «Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся! Плюйте, братці, на його гетьманство!»

Роман П. Куліша «Чорна рада» є відображенням лицарства козаків, їх без­межної любові до України, готовності віддати життя за рідну землю.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 802 | Теги: Куліша, Романом, Рада, роду, Козацькому, переводу, чорна, нема | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz