I. Поезії Шевченка — «полум’яний культ материнства». (Образ жінки-матері посідає особливе місце в поезії Шевченка. Він змальовує свій власний ідеал жінки. Шевченківська жінка — щира, лагідна, добра, жіноча, чисте джерело любові і розуміння, часом вона є беззахисною жертвою, доля якої складається нещасливо і навіть трагічно.)
II. Доля матері у творах Шевченка. (У багатьох своїх творах поет звертає увагу на проблеми, з якими доводилося стикатися українській жінці. Це трагічна доля дівчат-покриток, нестатки, сирітство, убогість, нелюдські умови існування. Ці проблеми він порушує у поемах «Катерина», «Наймичка», «Мар’яна-черниця тощо».)
1. Головні риси образу матері. (Мати у поезіях Шевченка постає людиною красивою зовні та духовно, яка більше переймається долею своєї дитини, а не власним життям. Вона працьовита, чиста душею і щира.)
2. Змалювання жінки-покриткн — одна з тем у творчості Шевченка. (Трагедія покриток була типовою для тогочасного суспільства. Молоді дівчата через свою наївність, щирість та довірливість закохувалися переважно у російських солдатів, які постійно перебували на території України. Найчастіше доля дівчини-покриткн як у літературних творах, так і в житті закінчувалася трагічною загибеллю або через самогубство, або через нестатки та голод. Цій темі письменник присвятив декілька творів. У тому числі поеми «Катерина», «Наймичка».)
3. Фольклорна основа образу матері у творчості митця. (До образу матері у творах Шевченка можна віднести як образ молодої дівчини з маленькою дитиною, так і образ матері похилого віку, який є більш повним та символічним. Дуже часто стара мати уособлює не просто материнство, а й Україну, і Матір Божу, яка теж змушена була віддати свою дитину на смерть, бо такою була її доля. Але найбільше мати у творчості поета уособлює народну мудрість, народну мораль.)
НІ. Значення образу матері у творчості Шевченка. («Не знаю в літературі всесвітній поета, — писав Іван Франко, — котрий би представив так високо і так щиро ідеал жінки-матері». У своїх поезіях Т. Г. Шевченко підніс жінку-крі- пачку, жінку-матір на найвищий п’єдестал моральної краси і величі.)
Похожие сочинения
|