ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Образи ватажків гайдамацького руху в поемі Т. Г. Шевчекка «Гайдамаки»

Отаке-то було лихо,

По всій Україні!

Гірше пекла... А за віщо,

За що люде гинуть ?

Того ж батька, такі ж діти, — Жити б та брататься.

Ні, не вміли, не хотіли...

Т. Шевченко

Кожна епоха творила свій образ Т. Г. Шевченка. І хотіла його словами го­ворити від імені народу про себе.

Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприй­мання, наше минуле, нашу надію на майбутнє. Він символізує душу україн­ського народу, втілює його гідність, дух, пам’ять.

Отже, Шевченко — у нас більше, ніж великий поет, він національний про­рок. Пророк, згідно з біблійною традицією, — носій демократичного світопо- чуття, гуманістичний викривач світового зла, як і зла соціального та націона­льного, поборник добра і справедливості. Ось у такому біблійному значенні був Шевченко пророком свого народу. Продовжував він іще одну біблійну тради­цію — картання вад власного народу, дав могутню силу національній самокри­тиці, без якої не було б нашого відродження ні в XIX, ні в XX столітті.

Уважно перечитуючи поему «Гайдамаки», можна побачити в ній шекспірів- ське, відчути Шевченкове страждання за людську жорстокість: «Болить серце, як згадаєш...», «Серце болить, а розказувать треба; нехай бачать сини і внуки, що батьки їх помилялись...»; «Не спинила весна крові. Ні злості людської».

Аналізуючи поему «Гайдамаки», звернемося до тексту, щоб арґументувати словами автора. Такий аналіз стосується насамперед образів ватажків гайдама­цького руху — Максима Залізняка та Івана Гонти. Створюючи ці образи, Шев­ченко дає власну оцінку їхній ролі в повстанні: «Гонта і Залізняк, отамани того кровавого діла...» У змалюванні цих персонажів помітні і суперечності, бо кожній людині притаманні сильні і слабкі сторони.

Ставши на чолі гайдамаків. Залізняк думає про долю народу. Це є однією із причин великого довір’я повстанців до свого ватажка. Це ж про нього, улюбленця народних мас, співа кобзар пісню «Літа орел, літа сизий...»

Максим відважний, він завжди йде попереду, перебуває в самій гущі бою, власним прикладом запалює повстанців на рішучі вчинки. Залізняк, пройня­тий глибокою ненавистю до ворога, жорстоко розправляється із шляхтою. Але благородний намір — визволення народу від гніту — перетворюється на крово­пролиття. Засліплені кров’ю, гайдамаки вже не здатні зупинитись:

Не милують.

Карають, завзяті.

Тече кров у воду.

Ні каліка, ані старий.

Ні мала дитина Не остались, — не вблагали Лихої години.

Можливо, тяжке життя породжує таку неймовірну жорстокість? Адже Заліз­няк, чутний до Яреми, дорожить дружбою, повстанці його поважають, вважають своїм. Довідавшись, ш;о немає вже Гонти, «Залізняк заплакав вперше зроду; сльози не втер, умер неборака». На чужому полі, в чужу землю поховали його гайдамаки:

Сумно-сумно гайдамаки Залізную силу Поховали; насипали Високу могилу.

Разом із Залізняком закликає карати ворога і Гонта. Його образ — найтра- гічніший у поемі. Гонта, відданий присязі та народові, всією душею ненави­дить польську шляхту — це з одного боку. А з іншого — зміг же він порушити присягу, переходячи на бік гайдамаків. А якою відданістю справі можна ви­правдати його кроваві справи:

Покотились малі діти І каліки хворі.

Ґвалт і галас. На базарі.

Як посеред моря Кривавого, стоїть Гонта З Максимом завзятим.

Не можу погодитись з тим, ш;о в літературі вбивство Гонтою власних дітей не тільки виправдується, але й показустгься як зразок відданості справі. Вбивство Гонтою своїх синів не підтверджується ні історичними, ні фольклорними дже­релами. Шевченко пише, ш;о, здійснивши убивство, Гонта замислюється над вчинками гайдамаків, його єдине бажання — смерть:

І мене вб’ють... коли б швидше!

Автор замислюється, ш;о навряд чи з будь-якої скрутної ситуації єдиним виходом може бути помста, а ш;е страшніше — масові вбивства. Не всякими шляхами можна дійти праведного діяння. Треба думати, як, борючись проти зла, не скоїти ш;е більшого й непоправного лиха.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 759 | Теги: Шевчекка, Гайдамаки, гайдамацького, Образи, поемі, руху, ватажків | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz