ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Особливості композиції, художнього часу, образу автора в романі М. Лєрмонтова «Герой нашого часу»

Здавалося б, яка нормальна людина, читаючи книгу, ставить перед собою питання про композицію твору? Яка ж мені, відверто кажучи, різниця, де у творі зав’язка, а де кульмінація, як пливе художній час, коли я просто читаю. Якш;о цікаво, навіть не читаю — проковтую, яшцо так собі — часу на ознайом­лення з твором, звичайно, піде більше. Так ш;о питання про композицію, як водиться, іде осторонь від твору — тому ш;о на уроці спитають.

Але правил без винятків, мабуть, не буває. Перегортаючи, не пам’ятаю вже з якого приводу, сторінки роману, я зупинилася на дуелі Печоріна з Груншицьким. Звичайно ж, зачиталась, бо дуже люблю це місце. І раптом... спіймала себе на тому, ш;о я знала результат дуелі ш;е до її розв’язки... Знала! До того ж автор підкреслював це не раз! У нотатках ш;оденника, де Печорін посилався на свій настрій у фортеці (повість «Бела»), у зустрічі з Печоріним на станції, у повідом­ленні про його смерть у Персії...

Я була просто приголомшена: як же так, зняти напруження в одному з ключових епізодів! А потім зрозуміла, ш;о Лєрмонтов досягнув найвиш;ої мети: знаючи, ш;о відбудеться, я — з не меншим захопленням! — читала, ловлячи кожну фразу, намагаючись відгадати, як все відбудеться.

І побачила раптом вишу справедливість Печоріна, його бажання мати пра­во, ставлячи іншу людину у небезпечну ситуацію, самому випробувати її. Зро­зуміла його доброту і змогу вибачити суперникові, якщо той визнає перед усіма свою провину, доведе, що не втратив остаточно людяність і порядність. Якось на собі відчула, як сумно й самотньо Печоріну серед тих людей, і пожаліла його, якого раніше вважала невиправним себелюбцем. А ще він виріс у моїх очах після передсмертного (а перед смертю кажуть правду) визнання Грушни- цького: «Я вас ненавиджу, а до себе ставлюсь з презирством», — тобто побачи­ла повагу до нього, до сили його душі навіть в очах ворога...

Ось вам і час, ось і розміщення частин твору у певній послідовності, на яку ми звикли не звертати уваги!

Я відкрила сторінку, де надруковано зміст роману, поклала перед собою чистий аркуш паперу. Почала писати. Тепер події зайняли своє місце згідно з часом, коли відбувалися. Порядок встановлено?

Але де ж поділася та гострота почуття, коли Печорін плакав, не наздогнавши княгиню Віру, хоч би на один погляд, на одне слово? Чому не шкода його, хоч він востаннє втратив Белу? І не примхами молодого офіцера, коханця долі, постає його поведінка з Максимом Максимичем у фортеці, а просто життям — існуванням людини, що, незважаючи на вік, уже таку всьому розчарувалася: у друзях, у кар’єрі, у коханні.

Тому й до Персії на наших очах від’їжджає від станції не тридцятирічний чоловік, а мовби дуже немолода, втомлена людина, якій байдуже до старих знайомих, до сторінок щоденника — зупинених годин та хвилин власного життя, до пам’яті про себе...

Із трьох боків показує його автор: через сприйняття Максима Максимича, через відверті рядки щоденника і своїми очима. Тобто, виявляється, читачі у тому випадковому супутнику Максима Максимича бачать Лєрмонтова, його розмовника на заїжджому дворі!

Вимальовується, стає рельєфнішим знайомий образ офіцера-письменника, не­високого на зріст, з чорними очима, у знайомій за автопортретом кошлатій бур­ці. Людина, що вміє викликати на розмову, вислухати сповідь супутника, ви­тримати незаслужену ним недовіру. А головне — створити роман з таємним плином думки, з надзвичайною побудовою, що робить світ героїв стереоскопічним. Ро­ман про героя свого часу.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (21 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 809 | Теги: часу, герой, романі, образу, художнього, нашого, особливості, автора, композиції, Лєрмонтова | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz