ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Проблема морального обов’язку в творі <€І мертвим, і живим, і ненарожденним...» Т. Шевченка

Твір «І мертвим, і живим...» Т. Шевченко завершив 1845 року. З Свангелія Т. Шевченко бере епіграф до нього: «Коли хто говорить: люблю Бога, а брата свого ненаввдить — брехня це». Цим євангельським висловом Шевченко натя­кає на панів-псевдопатріотів, які експлуатують кріпаків і водночас багато го­ворять, що вони люблять свій народ, тобто поет говорить про недоречність лібералізму і визискування.

Саме життя підказало Шевченкові тему. Перебуваючи на Україні, Шевченко зустрічався з багатьма людьми. Душею горнувся до кріпаків, але не відмовляв у товаристві і дворянам, які дотримувались передових поглядів, засуджували крі­пацьку систему, деспотизм. Проте значна більшість панства, здобувши освіту в закордонних університетах, знаючи іноземні мови, маючи навіть домашні теат­ри, все ж лишалися кріпосниками. Шевченко їх називає «земляками». Має на увазі панів Тарновських, Галаганів, Скоропадських, Лукашевичів, Родзянків.

Шевченко бачить сучасне життя, коли пани турбуються тільки про особис­тий достаток, не думають про народ, що пани соціально оглухли, не чують стогону людей, славлять царя, а самі «орють лихом, лихом засівають, запряга­ють в тяжкі ярма, торгують гречкосіями», тобто кріпаками, хоча розуміють, що ярмо існує для волів, а люди повинні бути вільними, і так погано стави­тись до селян-кріпаків можуть тільки «недолюди», тобто ненормальні.

Поет закликає панів схаменутись, тобто перестати кривдити кріпаків, по- справжньому, а не на словах полюбити народ і свою країну, спілкуватися з про­стими людьми.

Шевченко засуджує панів, які виявляють суцільне невігластво: «нехай ска­же німець, ми не знаєм». Пани хизуються своїм походженням, що вони «слав­них прадідів великих правнукі погані», не люблять і не знають своєї мови. «Колись будем і по-своєму глаголать, як німець покаже». Не знають вони своєї історії, ідеалізують її, забули і не хочуть знати її героїчних сторінок, ігнору­ють боротьбу народу за волю.

Тарас Шевченко не був національно обмеженою людиною і виступав проти іноземного реакційного, а все прогресивне з культури інших народів радив пе­реймати, не забуваючи, звичайно, рідної як першооснови:

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

Бо хто матір забуває.

Того Бог карає.

Того діти цураються.

Отже, хто цура€7гься рідної мови, своєї культури, той перевертень, бо мова, на­родна творчість, мистещгво — найдорожчий скарб народу, який треба оберігати, ле­ліяти, примножувати. Шевченко порушує моральну проблему панства, намагаетгься збудити в прогресивної частини дворян бажання захистити народ від утисків і поне­волення, піднести його мову і культуру, в цьому вбачає Шевченко моральний обо­в’язок панства, яке повинно вчитись, як треба, мати свою мудрість, щоб допомогти своєму народу згадати героїчні сторінки історії^ хоче бачити свою Україну вільною, оновленою, з доброю славою. Закликає панів єднатися з простими людьми:

Обніміте яс, брати мої.

Найменшого брата, —

Нехай мати усміхнеться,

Заплакана мати.

...І забудеться срамотна Давняя година,

І оживе добра слава Слава України.

Шевченко говорить, що настане час, коли «розкуються незабаром заковані люди» і «потече сторіками кров у синє море». Настане воля, настане розквіт творчих сил і селян, і інтеліґенції. Коли ж інтеліґенція не виконає свого гро­мадянського обов’язку, вона неминуче морально загине.

Сам Шевченко виконував цей моральний обов’язок, піклувався про людей, кликав їх до боротьби за волю і щастя, засудив схиляння перед іноземним, кликав вивчати історію свого народу, викривав кріпосництво і лібералізм.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 812 | Теги: проблема, живим, обов’язку, Шевченка, мертвим, творі, морального, ненарожденним | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz