ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Різноманітність комічних прийомів створення сюжету в комедії Мольера «Міщанин-шляхтич»

Мабуть, зовсім не проста справа — створити комедію. Треба не тільки знайти у суспільстві негативне явиш;е, ш;об висміяти його, зриваючи маску з усіх вад і недоліків, ш;о схоже на хірургічне втручання. Треба ш;е провести інтенсивну те­рапію — лікування сміхом, випромінюванням здорового глузду, припікання іс­крометним феєрверком сатири. Для того треба весь час тримати глядача й читача у постійному напруженні: ш;об не встиг звикнути до одного комедійного прийо­му, використовувати інший, будувати комічний сюжет по наростаючій.

Починають з найпростішого комічного ефекту — із зіставлення бажаного і реального. На лекції вчителя філософії про природу голосних і приголосних пан Журден робить для себе «велике відкриття»: він розмовляє прозою!

Дуже цікаво, як протягом цілої картини швець з помічниками виманю­ють у пана Журдена гроші, просто підвиш,уючи його титул: від «Вашої ми­лості» до «Вашої світлості».

—     Ми всі, як один, вип’ємо за здоров’я Вашої світлості.

—   Вашої світлості? Ого-го! Почекай, постій. Це мені-то — «Ваша світлість»! (убік) Якщо дійде до «височества», слово честі, він отримає весь гаманець. На ось тобі за «Вашу світлість»!

Настільки ж вдало використано прийом протиставлення: на словах збираю­чись заплатити борги і навіть підраховуючи їх, граф Дорант, як і передбачала пані Журден, просить додати до цієї суми ще двісті пістолей, обіцяючи повер­нути все разом у найближчий час. Для підсилення ефекту він каже:

—   Багато хто з радістю дав би мені грошей в борг, але ви мій найкращий друг, і я побоювався вас образити, якщо попрохаю ще у когось!

Ну, як тут не повторити висновок пані Журден про її чоловіка, що він «дурень набитий»!

Оскільки в комедії дві закохані пари: Люсіль і Клеонт та їхні слуги Ніколь і Ков’єль, — дуже доцільно використаний так званий прийом «віддзеркалення си­туації». Клеонт дорікає у лукавості Люсіль, Ков’єль лає за підступність Ніколь.

Послухаймо цей діалог:

Клеонт: Стільки сліз я пролив біля її ніг!

Ков’єль: Стільки цеберок води я перетаскав за неї з криниці!

К л е о н т: Як палко я її кохав — кохав до повного самозабуття!

К о в ’ є л ь: Як спекотливо було мені, коли я за неї порався з вертелом — спекотливо до повної знемоги!

К л е о н т: А тепер вона іде повз мене, зневажає мною!

К о в ’ є л ь: А тепер вона нахабно повертається до мене спиною!

К л е о н т: Це лукавство заслуговує на те, щоб на неї звалилися кари!

К о в ’ є л ь: Ця підступність заслуговує на те, щоб на неї посипалися ляпаси! Але найголовніший комічний ефект — це справжні розіграші, коли Клеон- та переодягають у сина турецького султана, щоб, поведений на шляхетному походженні, пан Журден дав згоду на шлюб своєї доньки.

Тут і серія миттєвих «прозрінь» Люсіль і пані Журден, які, зрозумівши, у чому справа, змінюють свої погляди на протилежні.

Люсіль: Ні, татечку, я вам вже казала, що немає такої сили, яка б при­мусила мене одружитись з ким завгодно, крім Клеонта. Я скоріше погоджусь на будь-що, ніж... (впізнає Клеонта). Звичайно, ви — мій батько, я повинна вам підкорятися без слів, влаштовуйте мою долю, як самі вважаєте.

Пан Журден: Ах, який я радий, що визнання обов’язку до тебе поверну­лося! Добре мати слухняну дочку!

іуг верх бажання пана Журдена—присвячення його в «мамамуші»,щобмайбушій тесть за своїм становищем був гід ний сина турецького султана, — з чудернацьким перекладом з небувалої мови, балетом, перевдягненням та іншою буфонадою.

Це дійсно — від першого й до останнього рядка — неперевершений коміч­ний сюжет, і цілком зрозуміло, чому «Міщанин-шляхтич» понад три століття не сходить зі сцени, викликаючи бурхливий сміх та оплески.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 688 | Теги: сюжету, комедії, Міщанин-шляхтич, Різноманітність, прийомів, комічних, Мольера, Створення | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz