ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

«Сини мої, гайдамаки...» (бачення молодим Шевченком трагічних подій в Україні 1768 року)

«Сини мої, гайдамаки...» (бачення молодим Шевченком трагічних подій в Україні 1768 року)

В основу найбільшого історичного твору Шевченка — поеми «Гайдамаки» лягли події 1768 року, відомі в історії під назвою Коліївпщни. Це була бороть­ба проти соціального, національного і релігійного гноблення на Правобереж­ній Україні, де в той час панувала польська шляхта. Створені конфедерації виступили проти всіх, хто не визнавав Унії. А конфедерати знуш;алися з наро­ду, грабували його, руйнували православні церкви. Повстання гайдамаків було відповіддю на нелюдську жорстокість конфедератів. Для написання поеми Т. Шевченко використовував історичні відомості, розповіді учасників повстан­ня, розповіді діда Івана, а також народні твори про гайдамацьке повстання. І це дало можливість Шевченку широко відтворити боротьбу пригнобленого на­роду, дати правильну оцінку, історично обумовити, вказати на причини.

Починає поему Шевченко роздумами про вічність буття, що одне відживає свій вік, а на зміну йому приходить нове. Потім поет звертається до народу, до гайдамаків.

Сини мої, гайдамаки!

Світ широкий, воля, —

Ідіть, сини, погуляйте.

Пошукайте долі.

Шевченко просить гайдамаків іти в Україну. Згадує минулі, героїчні часи, козацькую славу. Розповідає про минуле і кобзар в своїх піснях, застерігає, що готується повстання на чолі з Максимом Залізняком. Кобзар закликає «згада­ти Богдана, старого гетьмана», Остряницю, Наливайка, Богуна, закликає до помсти, кличе погуляти «з ножами святими» так, щоб «аж пекло посміялось». Це боротьба всенародна, бо всі, хто може, беруть участь у боротьбі, що «жінки навіть з рогачами пішли в гайдамаки». ІЦоправда, повстанці не завжди єдині, соціально неоднорідні. «Старий, малий, убогий, багатий», — усе це призводить до суперечностей між старшиною і рядовими повстанцями.

Але повстанці — справжні герої, орли, що налетіли на ґвалт в Україну, щоб врятувати її. Типовим представником народних мас був Ярема, народний месник. Ватажка повстання порівнює Шевченко з орлом, батьком, який дбає про повстанців, думає про долю народу, тому повстанці довіряють своєму ватаж­кові.

У повстанні бере участь і польський підданий Гонта. Образ його трагічний. Однак проблема трагічного у Шевченка розроблена по-новому. Гонта, потрапив­ши в тяжкі обставини, не гине. Почуття обов’язку перед повсталим народом, вірність присязі перемагає в ньому почуття любові до своїх дітей. Не примиря­ється з дійсністю, а знаходить у собі сили для подальшої боротьби, хоч і пережи­ває велике горе. Суть нового підходу Шевченка до проблеми трагічного полягає в тому, що Гонта бореться не за своє особисте шдстя, а за визволення всього поне­воленого народу. Його більш хвилює доля трудяпщх, ніж власна. Гонта знахо­дить вихід із трагічної ситуації у продовженні боротьби проти ворогів народу, а його особисте горе збільшує сили для боротьби, вселяє віру в перемогу.

Повстання охопило всю Україну. З Черкапщни поширилось на Смілянпщ- ну, Корсунь, Канів, Чигирин. З Київщини — на Брацлавщину, Поділля, Во­линь, Галичину. Гайдамаччина була грізною, тому змусила зосередити на кор­доні війська Росії.

У розпал повстання, коли гайдамаки взяли основну фортецю польського війська — Умань, Катерина II наказала російським дивізіям готувати гайдама­кам удар у спину. Це призвело до трагедії. Скориставшись довір’ям українців до росіян, царські офіцери підступно заарештували Максима Залізняка і Івана Гонту. Залізняка було тавровано, страшно побито батогами і заслано на катор­гу в Сибір. А з Гонтою люто, по-садистському розправились поляки: голого посадили на розпечені штаби заліза, зідрали з живого 12 пасів шкіри, відруба­ли руки, ніс, вуха, язик, викололи очі. Нарешті четвертували і окремі частини тіла поприбивали на перехресних шляхах. Кара тривала 14 днів. З іншими учасниками (а їх було близько 3000) розправились в Кодні. Всіх було страчено.

Т. Шевченко показав героїчні і трагічні сторінки минулого нашого народу. Поема не втратила свого значення і в наш час. Вона виховує гордість за минуле народу, який упродовж століть боровся за волю і здобув її. Поема виховує почуття безмежної відданості Україні, вірності народній справі.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 652 | Теги: Гайдамаки, Подій, року, Україні, 1768, трагічних, Шевченком, молодим, сини, Бачення | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz