ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Складне речення (повідомлення на лінгвістичну тему)

Складними реченнями називають речення, утворені з двох чи більше прос­тих, об’єднаних в одне ціле змістом і інтонацією, за допомогою сполучників чи без них. Наприклад: Увійшов яв ліс і почув, як кує зозуля.

Складні речення поділяються на складні сполучникові та складні безсполуч­никові залежно від способу поєднання простих речень у складному. У сполучни­кових реченнях прості з’єднуються за допомогою інтонації та сполучників чи сполучних слів. Наприклад: Коло хати цвіли квіти, а за хатою росли вишні. Речення, в яких прості речення з’єднуються у складні тільки інтонаційно, — безсполучникові. Наприклад: Садок одцвівся, біт пелюстки вкрили землю. Складні сполучникові речення поділяються на складносурядні та складнопідрядні.

У складносурядних прості речення з’єднуються сполучниками (єднальними, розділовими чи протиставними), ці речення — рівноправні. Наприклад: Достигла пива колосиста, і зріють яблука в садку. Прості речення, що входять до складу складносурядного, відокремлюються комою, тире чи крапкою з комою. Кома не ставиться, коли перед сполучником є спільний другорядний член або підрядна частина, що стосується обох речень. Наприклад: Коли він торкався смичком до струн, все на світі зникало і залишалась тільки музика. Скоро уся долина блища­ла вогнями і разом з димом підіймалась вгору пісня Тире ставиться, якщо частини речення виражають швидку чи несподівану зміну подій. Наприклад: Несподіваний ривок — і ми відриваємося від землі. Ці речення вимовляються з особливою інто­нацією. Крапка з комою ставиться, якщо частини складносурядного речення дуже поширені, мають свої розділові знаки чи далекі за змістом. Наприклад: Вітерець дихнув; у траві засюрчав коник; а десь далеко ударив перепел.

Складнопідрядне речення складається з двох частин, з яких одна части­на — основна і незалежна, а друга — їй підпорядкована і приєднується підря­дним сполучником чи сполучним словом. Наприклад: Гора була така, що з неї спускалися цілий день.

 

Сполучні слова є повнозначними словами, що виступають членами речення. Наприклад: Що посієш, те й пожнеш. На письмі підрядні речення відділяють­ся від головного комою або комами. Наприклад: В душі я славлю світлий парус, бо в мене на серці сум. Уночі, як Чумацький Шлях куряву простеле, вийди на Дніпро,

Складнопідрядні речення бувають з означальною, з’ясувальною чи обста­винною підрядними частинами.

Підрядні означальні речення пояснюють член головного речення і відпові­дають на питання якийі Наприклад: Пташки, ш,о влітку так співали, у ви­рій вже поодлітали. Підрядні означальні з’єднуються з головним за допомогою сполучних слів який, котрий, чий, куди, де і підрядних сполучників що, як, щоб, ніби, наче.

Підрядні з’ясувальні відповідають на питання непрямих відмінків, допов­нюють зміст головного речення. Наприклад: Добре жить тому, чия душа і дума навчилися любить. Підрядні з’ясувальні з’єднуються з головними сполуч­никами що, щоб, ніби, мов, як та сполучними словами хто, який, чий, де, куди, як.

Підрядні обставинні — це речення, в яких підрядні частини вказують на обставини. Підрядні обставинні речення бувають ступеня і способу дії, місця, часу, причини, наслідкові, мети, допустові та умовні.

Підрядні речення можуть мати одне чи декілька підрядних. Якщо у реченні декілька підрядних, то підрядність може бути однорідна, паралельна та послі­довна.

Безсполучникові речення можуть бути з однорідними чи неоднорідними про­стими реченнями (одне з яких пояснює інше). Наприклад: Вона побачила: соне­чко засвітило тепло-тепло,

У безсполучникових реченнях можуть ставитися такі розділові знаки: дво­крапка, тире, кома, крапка з комою тощо.

У складному реченні можуть бути декілька простих, поєднаних різними видами зв’язку.

 Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 699 | Теги: СКЛАДНЕ, тему, лінгвістичну, Повідомлення, речення | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz