ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

«Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь»

Ці слова на усі часи належать нашому народному поетові Тарасу Шевче­нку. Вони з поеми «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм...», яка була написана 1845 року. Основне в цьому творі — пробудити в україн­ців почуття національної гідності й честі, посилити їхню національну свідо­мість.

Почну з того, що поет радив освіченим «землякам»-дворянам шукати відпо­відь на питання, що ставила перед ними українська дійсність (питання про «правду» і «волю»), не за кордоном, а на рідній землі, «в своїй хаті», у єднанні з народом. Це є прямий заклик до патріотичного служіння власному народові і створення національної культури.

Про самобутність культури українського народу та її роль у визволенні з-під ярма царизму йде мова в діалозі між освіченим паном і героєм твору. Ми дізна­ємось, що пани в усьому орієнтувались на Захід, навіть у питанні походження своєї нації йшли за вказівкою німецьких істориків:

Німець скаже: «Ви моголи».

«Моголи! Моголи!»

Золотого Тамерлана

Онучата голі.

Німець скаже: «Ви слав’яне».

«Слав’яне! Слав’яне!»

Славних прадідів великих

Правнуки погані!

Т. Шевченко виступає проти рабського схиляння перед іноземними авторитетами.

У поемі автор засуджує слов’янофілів, які боролись за об’єднання слов’ян­ських народів, але під зверхністю російського царя. Ще вони цурались рідного народу, нехтували своєю мовою. А хіба можна шанувати інші народи, не люб­
лячи свого? «А той, хто не знає, не вивчає і не любить рідної мови, зневажає свій народ... Хто він?.. Перевертень...»

Розглядаючи питання історії України, поет вказує на те, що народ повинен мати своїх «Брутів і Коклесів», тобто своїх «славних» гетьманів і свою історію, не підроблену ніким. Треба життя побудувати так, щоб настала соціальна і національна воля. А це можливо зробити тоді, коли не відгороджуєшся від рідного народу, коли передову культуру шукаєш не в «чужому краю», а на рідній землі, бо

Нема на світі України,

Немає другого Дніпра...

Український народ має всі підстави для сформування своєї культури, оскільки «в своїй хаті своя й правда, і сила, і воля».

Отже, Т. Г. Шевченко виступає проти іноземного — тільки реакційного — і вчить переймати з культури інших країн усе прогресивне, не забуваючи рідної як першооснови.

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

Бо хто матір забуває.

Того Бог карає.

Того діти цураються...

Отож не цураймося рідної мови, рідної культури, своєї історії, вивчаймо, збагачуймо її, маймо національну гідність.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 706 | Теги: научайтесь, цурайтесь, Учітесь, свого, чужому, читайте | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz