ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 9 клас Добавить сочинение

Утвердження народної моралі та внутрішньої краси людини в п’єсі І. Котляревського ссНаталка Полтавка»

Одним з найвизначніших творів І. П. Котляревського є п’єса «Наталка Пол­тавка». У п’єсі оспівуетгься і утверджується громадська та особиста мораль, вироблена народом, викривається і засуджується аморальність панівної верхівки.

У п’єсі дві групи образів: бідні і багаті. Найяскравішим є образ Наталки. Чесна, проста селянська дівчина палко покохала Петра, чекає його. Любов до матері примушує її згодитись на шлюб з возним, якого Наталка не любить. «Ви пан, а я сирота, ви багатий, а я бідна, та й до того ж я вам не до пари». Шлюб з возним для Наталки означає поневолення. Наталка розуміє, ш;о возний не стане їй нщрим другом, а справжнє щастя родинне можливе тільки з Петром.

Петро дізнається, що Наталка подала рушники і хоче полегшити її долю, виявляє великодушність, дає зароблені гроші, щоб возний не дорікав Наталці за її бідність.

Наталка сміливо бореться за щастя, вона відмовляє возному, бо «жити люб’язно і дружно, бути вірними до смерті і помагати одно другому» можна тільки з коханим. А це за гроші купити не можна. Тому Наталка відмовляєть­ся від грошей, бо їй потрібне щастя, а не гроші.

Наталка не хоче нікого образити. Вона не тільки зовні красива, а й велико­душна. Найкраще про її душевну красу сказав виборний: «Золото — не дівка! Окрім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, — яке в неї добре серце, як вона поважає матір свою; шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить».

Знаючи про відповідальність за порушення звичаїв, вона все одно виступає проти звичаїв, залишається з Петром. Своєю добропорядністю зачаровує Мико­лу, товариша Петра, який намагався допомогти Петрові. Наталка не тільки не злякалась на краю безодні, а ще й підтримала свого коханого.

В образі Наталки, Петра, Миколи, Терпилихи І. П. Котляревський підкрес­лив моральну вищість представників народу в порівнянні з представниками панівного класу, змалював душевну красу простих людей, показав, що під гру­бою свитою б’ється щире людське серце.

Письменник порушує питання, які хвилювали представників і багатих, і бідних. Це доброта, великодушність, щирість. Цими моральними категоріями наділив письменник і возного. Але в цілому це негативний персонаж, та наділе­ний і позитивними якостями. Багатий, на посаді, покохав по-справжньому про­сту дівчину з народу. Покохав нщро: наважився навіть переступити звичаї свого кола, взяти за дружину селянку, не рівню собі. Уже це змушує нас бачити у возному хороше, порядне, добре. Любов його людяна. Хоча епізод погрози Наталці свідчить проти возного. Але що йому робити? Відбулися заручини, радість пере­повнює людину — дівчина майже уже дружина. І тут раптом відмова, несподіва­на ганьба. Та й тут возний проявляє великодушність. Відмовляється від Натал­ки. Хай вона буде шдслива з коханим Петром! Кохання підносить, робить людину кращою. Не дивно, що й Тетерваковський трошки виріс духовно. Можливо, цьо­му допоміг Макогоненко, який сватався до Наталки за проханням возного. Та пізніше виборний, маючи десь і совість, починає рятувати становище, із співчут­тям говорить, що йому жаль Петра, що такого чоловіка, як Петро, він зроду не бачив. Цим допомагає Терпилисі утвердитися у думці, що дочка буде щасливою тільки з коханим, що не можна силою, як вона хотіла, та погрозами змусити Наталку піти до вінця. Макогоненко пом’якшує біль, втішає возного: «Натал­ка — по всьому полтавка, Петро — полтавець». Виборний знає свій край, пиша­ється ним, його історією.

У створенні образів п’єси відіграли велику роль пісні, казки, у яких народ наділяв своїх улюблених героїв високими моральними якостями. Самовіддане кохання Наталки до Петра показано таким, яким це почуття зображено в на­родних ігіснях. Наталчин ідеал сімейного щастя збігається з народним ідеалом, відтвореним у піснях. «Нащо мені багатство, нащо мені гроші, ти мені, милий, і без них хороший».

П’єса сподобалась мені тим, що вчить по-справжньому любити, поважати старших, боротися за своє щастя.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 9 клас | Добавил: 00dima (20 Февраля 2018) | Обновлено | Просмотров: 759 | Теги: Котляревського, моралі, Полтавка, народної, КРАСИ, внутрішньої, п’єсі, людини, утвердження, ссНаталка | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2023
Хостинг от uCoz