ВСЕ СОЧИНЕНИЯ

Поиск
Меню сайта
Предметы
Форма входаСтатистика

Онлайн всего: 3
Гостей: 3
Пользователей: 0


Сочинения » Українська мова та література » 6 клас Добавить сочинение

Світ із яйця. Міфи про створення світу

На столі лежить коричневе яйце з фіолетовим штампом. Ти підходиш та обе­режно розбиваєш його над мисочкою. Мить — і в прозорих хвилях коливається

жовта кулька. Ти створив Всесвіт, як його уявляли собі давні. Адже міфи багатьох народів світу розповідають про творення світу з яйця чи яєчної шкаралупи.

Інь та янь, сказав би китаєць, побачивши жовток та білок. За прадавньою ки­тайською легендою, колись увесь Всесвіт був яйцем, у якому панував Хаос. І в цьо­му Хаосі саме собою зародилося перше створіння — Паньгу. Спочатку він спав, але потім у нього під боком з’явилися долото й сокира. Як будь-який китаєць, Паньгу був дуже працелюбним. Щойно прокинувшись, він узявся за інструменти й розбив яйце зсередини. Легка й світла частина Хаосу одразу піднялася вгору і ста­ла небом. Вона називається Янь. Темна й важка залишилась унизу та дістала назву Інь. Із того часу все, що існує в світі, має два боки — темний і світлий, інь та янь.

Життя індійського бога-творця Брахми також почалося в яйці, в золотому яйці, що плавало посеред океану. Цей океан не мав ні поверхні, ні дна, ні гли­бини, ні ширини. Як і його китайський «колега» Паньгу, спочатісу Брахма про­сто спав і набирався сил перед створенням світу. Але ніяких інструментів у яйці Брахми не було. А першою прокинулася його думка. І вона була настільки мо­гутня, що її силою бог розділив яйце навпіл. Верхня частина стала куполом неба, нижня — землею.

Це — східні легенди. Але щось подібне є й у слов’ян. На жаль, дуже мало зали­шилося від нашої міфології, бо писемності в слов’янських племен не було. А хрис­тиянство ставилося до язичницьких звичаїв дуже нетерпимо. Тому власну міфо­логію ми відтворюємо буквально по шматочках, вивчаючи усну народну творчість та знахідки археологів. А пам’ятаєте, як часто яйце згадується в народних казках?

От і головний слов’янський бог Сварог до певного часу спав у яйці, яке пла­вало в тумані. Коли туман розділився на небо й море, бог прокинувся і створив землю. І куди б він не подивився, на небі спалахувала зірка.

До речі, звичай розписувати й дарувати великодні яйця-писанки не був при­несений із християнством, а існував за язичницьких часів і лише пристосувався до нових умов. Порожню яєчну шкаралупу прикрашали магічними символами, відо­мими людству з давніх-давен. Вона мала оберігати оселю впродовж цілого року, до наступного Великодня.

Чому ці міфи такі схожі? Чому орнаменти на українських писанках та рушни­ках подібні до давніх розписів, які ми можемо побачити, скажімо, в Індії? Річ у тім, що більшість народів, які зараз населяють Євразію, походять від одного ко­ріння. Це видно і з їхніх мов: у них дуже схожі найголовніші для людини слова — мати, батько, брат тощо. Ще одне пояснення схожості міфів у народів, віддале­них один від одного — психологічна близькість усіх людей на землі. Бо де б ми не жили і що б ми не робили, ми все одно залишаємося членами великої родини на маленькій планеті. Планеті, яка своєю крихкістю так схожа на яйце.Беру это сочинение!

Похожие сочинения
Категория: 6 клас | Добавил: 00dima (16 Мая 2016) | Обновлено | Просмотров: 389 | Рейтинг: 0.0 /0
Перейти на главную страницу

Сообщить об ошибке!

Понравилось? Оставь отзыв

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Sochineniya.info © 2018
Хостинг от uCoz